pl | en

Wyszukiwanie:


[ zaawansowane ]
 
Newsletter:
Twój email:*
 


Udostępnij
 

Album "Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem" towarzyszy pierwszej w Polsce tak reprezentatywnej wystawie sztuki barokowej ze słowackich kolekcji.

Rdzeń publikacji stanowią reprodukcje obrazów i rzeźb, powstałych w okresie baroku dojrzałego i późnego, znajdujące się w zbiorach Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie. W katalogu prezentowane są również dzieła z kolekcji siedemnastu innych słowackich instytucji oraz „prace uzupełniające” z Polski, Ukrainy i Węgier. Różne aspekty tematu zaprezentowano w porządku chronologicznym – z opisem głównych obszarów, gdzie powstawała sztuka barokowa na terenie dzisiejszej Słowacji, niegdyś części Królestwa Węgierskiego.

Celem publikacji (podobnie jak wystawy) jest nie tylko popularyzacja sztuki baroku, ale także zwrócenie uwagi na wzajemne kontakty artystyczne między Polską a obszarem współczesnej Słowacji. Dlatego wydawnictwo pokazuje działalność artystyczną regionów granicznych, jak również dzieła twórców barokowych przybyłych z innych krajów, głównie artystów austriackich i austriacko-włoskich.

Niezwykle cennym uzupełnieniem są mapy historyczne ukazujące zmieniające się granice w Europie Środkowej, ułatwiające czytelnikowi lekturę.


(c) Księgarnia Akademicka