Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Opera Omnia. VIII/1. Kościół - znak wśród narodów

Joseph Ratzinger

Wydawnictwo KUL, 0
Dział:
ISBN: 9788377025642
 
 
 

 

Joseph Ratzinger

Wydawnictwo KUL, 0

Dział:

ISBN: 9788377025642

 W liście apostolskim Porta fidei Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary, który rozpoczął się w Kościele 11 października 2012 roku, w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i w 20. rocznicę opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego, a zakończy się w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 roku. Intencją przewodnią Roku Wiary jest ukazanie wszystkim wiernym siły i piękna wiary, która prowadzi nas do komunii z Trójjedynym Bogiem przez posługę Kościoła Chrystusowego.Wiara jest bowiem ufnym zawierzeniem Bogu i pełnym Jemu oddaniem.Tym samym stanowi stabilny fundament, nadający sens naszemu życiu i chroniący nas - w dobie gloryfikowanego materializmu, laicyzmu i liberalizmu - przed duchową pustynią.[...].

Obecnie świadomie wybraliśmy tom VIII Opera omnia: Kościół - znak wśród narodów. Pisma eklezjologiczne i ekumeniczne jako VIII kolejny tom polskiej edycji, odkrywający przed nami Kościół, w którym rodzi się, kształtuje i wzrasta nasza wiara. Kościół jest bowiem ludem Bożym, który jest i żyje Ciałem Chrystusa. Wiara rodzi się ze słuchania słowa Chrystusowego (por. Rz 10,17). Nie jest więc następstwem własnych decyzji czy refleksji. Wiara jest spotkaniem z tym, czego sam nie mogę ani wymyślić, ani stworzyć własnymi siłami, jest tym, z czym się spotykam, co jest mi dane od Boga i co winieniem przyjąć. Tę strukturę spotkania i przyjęcia nazywamy sakramentem, w którym spotykamy i przyjmujemy nie jakąś rzecz materialną, lecz osobową rzeczywistość Jezusa Chrystusa, Prasakrament naszego zbawienia. 
Benedykt XVI określa wiarę jeszcze dokładnej: nie jest ona żadną ślepą teorią, przestarzałą ideą ani też zagmatwaną filozofią, lecz jest znajdowaniem drogi do mądrości, rozumności i rzeczowości, do dostrzegania pełnej rzeczywistości. Taka wiara staje się prawdziwą bramą do komunii z Bogiem, Panem historii i Panem wszechświata. Wiara jest więc kategorią osobową, a nie reistyczną. Dotyczy relacji osobowych, a nie rzeczowych. Jest żywą relacją między człowiekiem a Bogiem, między człowiekiem stworzonym na obraz Boży a Bogiem w Trójcy Osób. Jest to wreszcie relacja osobowej miłości, gdyż Bóg jest Miłością (1 J 4,8), która zaprasza człowieka do siebie. Wiara jest więc decyzją na to, żeby być z Panem, żeby z Nim żyć. Decyzja ta jednak nie może być ślepa, lecz winna opierać się na Logosie, aby w ten sposób być także realną rzeczywistością. Papież postrzega więc wiarę jako najwyższą egzystencję umysłu, rozumu, woli, miłości i realizacji człowieka w Trójcy Świętej. Benedykt XVI jest dla nas - swych "braci w wierze" (Łk 22,32) - przewodnikiem w niej i umocnieniem.[...]
Prezentowany tom ze względu na obszerność tematyki został podzielony na dwa woluminy: na pisma eklezjologiczne i pisma ekumeniczne. Eklezjologia Benedykta XVI obejmuje cztery zasadnicze tematy: braterstwo chrześcijańskie (A); geneza, istota i misja Kościoła (B); Kościół jako powszechny sakrament zbawienia w Chrystusie (C); komunijna struktura Kościoła (D). Ekumenizm obecnego Papieża ukazany jest w trzech kolejnych działach: odzyskiwanie widzialnej jedności Kościoła w dialogu katolicko-prawosławnym, katolicko-ewangelickim i katolicko-anglikańskim (E); Kościół a wielość religii (F); przyszłość Kościoła (G). Treści te można odczytać w perspektywie tytułu tomu VIII: Kościół - znak wśród narodów. W takim ujęciu Kościół jawi się odpowiednio jako: znak miłości braterskiej (A), znak wiary (B), uniwersalny znak zbawienia (C), znak komunii (D), znak widzialnej jedności (E), znak wśród wielości religii (F) i znak chrześcijańskiej odnowy (G). Tom ten zamykają recenzje i przedmowy Josepha Ratzingera do dzieł eklezjologicznych i ekumenicznych różnych teologów (H) oraz kazania poświęcone tej tematyce (I). W całości chodzi o podkreślenie obecności Boga w świecie przez Ducha Świętego działającego w Kościele. Tylko wtedy Kościół może się stać realnym znakiem dla wszystkich narodów. Więcej nawet, Kościół Chrystusowy może być i jest rzeczywiście rozpoznawalnym znakiem bliskości Boga w naszym świecie, który - niestety - staje się z ludzkiej strony coraz bardziej światem bez Boga. Żywię nadzieję, że właśnie ten tom Opera omnia przybliży nasz świat do Boga przez wnikliwe studium niezwykle głębokich tekstów Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.
 
Ks. prof. Krzysztof Góźdź, redaktor Opera omnia