Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Polski korpus inżynierów wojskowych w latach 1807-1831

Marcin Ochman

Infort Editions Anna Grzelak, 2020
Bitwy / Taktyka; 112
Stron: 540
Dział:
ISBN: 9788365982551
Wydanie drukowane
 

55,00 49,50

Pozycja dostępna

 

Marcin Ochman

Infort Editions Anna Grzelak, 2020

Bitwy / Taktyka;

Dział:

Stron: 540

ISBN: 9788365982551

 Celem niniejszego dzieła jest przedstawienie polskiej inżynierii wojskowej w latach 1800-1831, jej organizacji, liczebności, zaopatrzenia i składu osobowego. To wszystko stanowi punkt wyjścia do omówienia prac inżynieryjnych, zarówno w czasach pokojowych jak i wojennych, a były one niezwykle różnorodne i intensywne. Od robót typowo wojskowych – wznoszenia twierdz, budowy mostów polowych udziału w oblężeniach – po cywilną kartografię, demarkację granic, architekturę i budownictwo.

Czytelnika z pewnością zainteresuje próba odpowiedzi na pytanie, kim byli oficerowie i żołnierze wojsk inżynieryjnych: gdzie się urodzili, jak byli wykształceni, jak wyglądały ich kariery i życie prywatne. Podjęta została również próba ustalenia ich poglądów politycznych, co udało się niestety tylko fragmentarycznie. Analiza tak różnorodnych elementów miała na celu ustalenie, czy istniały charakterystyczne cechy wyróżniające inżynierię jako rodzaj wojsk.

Aby ułatwić właściwą ocenę niełatwej przecież materii, w rozbudowanym wstępie przedstawiona została historia inżynierii najważniejszych państw europejskich; Korpus Inżynierów Rzeczpospolitej Obojga Narodów od narodzin w epoce saskiej po powstanie kościuszkowskie, oraz może niezbyt efektowne, ale ważne dla całości obrazu działania inżynieryjne Legionów Polskich i Polaków w służbie Francji...

Spis treści:

• Wstęp

• I Korpusy inżynierów wojskowych w XVIII wieku w Polsce i Europie

• II Korpus inżynierów armii Księstwa Warszawskiego

• III Korpus inżynierów wojskowych okresu Królestwa Polskiego w latach 1815-1831

• Zakończenie

• Załączniki

• Biogramy

• Bibliografia

Marcin Ochman (1969) pracuje imieszka w Warszawie. Ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim, naktórym w 2018 r. obronił doktorat. Od1999 roku pracuje w Muzeum Wojska Polskiego. Specjalizuje się w historii XIX wieku, technice i inżynierii wojskowej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa militarnego. W swym dorobku posiada ponad 30 artykułów naukowych i popularyzatorskich oraz kilka książek, wśród nich monografię pistoletu wz.35„Vis” (współautor). Konsultant zdziedziny historyczno-wojskowej projektów multimedialnych i filmowych. Współpracuje z Ośrodkiem Studiów Epoki Napoleońskiej przy Akademii Humanistycznej w Pułtusku.