Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Jeszcze krótsza historia czasu

Stephen Hawking , Leonard Mlodinow

Wydawnictwo: Zysk i S-ka. Wydawnictwo, 2015
Stron: 224
Dział:
ISBN/ISSN: 9788377852965

 

Autor: Stephen Hawking , Leonard Mlodinow

Wydawnictwo: Zysk i S-ka. Wydawnictwo, 2015

Dział:

Stron: 224

ISBN/ISSN: 9788377852965

Krótka historia czasu, światowy bestseller Stephena Hawkinga, weszła do kanonu literatury popularnonaukowej. Do jej sukcesu przyczyniły się zarówno renoma autora, jak i zagadnienia, którymi się w książce zajmuje: natura przestrzeni i czasu, rola Boga w akcie stworzenia, historia oraz przyszłość wszechświata. Czytelnicy wielokrotnie zwracali uwagę profesorowi Hawkingowi na trudności ze zrozumieniem niektórych spośród najbardziej istotnych koncepcji omawianych w jego książce. 

Takie też były przyczyny powstania Jeszcze krótszej historii czasu - dążenie autora do uczynienia jej zawartości bardziej przystępnej dla czytelników, a także uzupełnienie o najnowsze obserwacje oraz odkrycia naukowe. 

Niniejsza książka jest wprawdzie  w najbardziej dosłownym sensie "krótsza", lecz niektóre spośród głównych zagadnień są w rzeczywistości potraktowane bardziej szczegółowo niż pierwotnie, pominięto natomiast pewne czysto techniczne zagadnienia, takie jak choćby matematyka chaotycznych warunków brzegowych. Jednak niektórym spośród bardziej popularnych zagadnień - między innymi teorii względności, zakrzywieniu czasoprzestrzeni, teorii kwantowej - które były trudne do zrozumienia, ponieważ były porozrzucane w różnych częściach książki, poświęcono osobne rozdziały. 

Zmiany te pozwoliły autorom rozwinąć szczególnie interesujące tematy, jak również włączyć do książki wyniki bieżących badań, od najnowszych odkryć w teorii strun po fascynujące osiągnięcia w poszukiwaniach jednolitej teorii wszystkich sił natury. Podobnie jak poprzednie wydania książki - a może nawet w większym stopniu - Jeszcze krótsza historia czasu będzie dla niespecjalistów przewodnikiem po aktualnych tematach badań, odkryciach oraz poszukiwaniach tajemnic natury i sekretów kryjących się w zakamarkach przestrzeni i czasu. 
Tekst uzupełnia trzydzieści siedem kolorowych ilustracji, które czynią z Jeszcze krótszej historii czasu równie wartościową pozycję literatury popularnonaukowej, jak jej poprzedniczka. 
    
STEPHEN HAWKING jest profesorem matematyki na University of Cambridge, w katedrze Lucasa, którą niegdyś zajmował Newton. Jest autorem między innymi zbioru esejów Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz popularnonaukowej książki Wszechświat w skorupce orzecha.
    
Fizyk LEONARD MLODINOW, współautor tego wydania, wykładał w Caltechu, pisał scenariusze seriali Star Trek: The Next Generation oraz MacGyver; jest autorem książek Euclid's Window iFeynman's Rainbow oraz współautorem serii książek dla dzieci "The Kids of Einstein Elementary".

"Zachwycająca i klarowna... Książka o słonecznej błyskotliwości". 
"New Yorker"

"Ta książka to mariaż dziecięcej ciekawości z intelektem geniusza. Podróżujemy przez wszechświat Hawkinga, podziwiając jego umysł".
"Sunday Times".

"Zajmująca i prowokacyjna... Hawking ewidentnie posiada samorodny talent do nauczania".
"New York Times"

"Majstersztyk. Doskonałe podsumowanie aktualnych poglądów fizyków na budowę oraz pochodzenie wszechświata".
"Wall Street Journal".