Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Język, tekst, komunikacja: Studia i szkice

Janina Labocha

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2021
Biblioteka LingVariów; Tom 33
Stron: 345
Dział:
ISBN: 9788381386104
Publikacja elektroniczna: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/329
 
Wydanie elektroniczne
 

 

Janina Labocha

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2021

Biblioteka LingVariów;

Dział:

Stron: 345

ISBN: 9788381386104

 Profesor Janina Labocha należy do czołowych językoznawców nie tylko na Uniwersytecie Jagiellońskim, lecz również w całej Polsce. W ciągu kilkudziesięciu lat pracy naukowej opublikowała wiele prac: monografii, rozpraw, artykułów, zapisując piękną kartę w badaniach językoznawczych. W Jej bogatym dorobku naukowym można wyróżnić cztery główne nurty: składnię, pragmatykę językową,

lingwistykę tekstu, polszczyznę zaolziańską. Swoją jakże owocną przygodę z językoznawstwem zaczynała od badań językowych rodzimego regionu, z którego przybyła do Krakowa, mianowicie Zaolzia. Ta problematyka przewija się cały czas w Jej twórczości naukowej. Zaznaczmy, że jest w tej materii niezwykle kompetentną specjalistką, niewątpliwie najlepszą w Polsce.

Dwa kolejne kręgi badawcze profesor Labochy – składnia i pragmatyka językowa – wiążą się z działalnością prowadzoną w zespole badawczym opracowującym język mówiony mieszkańców Krakowa i Nowej Huty. W ramach prac tego zespołu napisała nie tylko bardzo ważną monografię na temat składni żądania w języku mówionym, stanowiącą połączenie pragmatyki językowej i składni, lecz również serię artykułów. Ostatni nurt w Jej badaniach, bodaj najbogatszy, stanowi lingwistyka tekstu, której to problematyce poświęciła kilka ważnych monografii, a także liczne rozprawy i artykuły. Prace te ugruntowały Jej pozycję jako czołowej badaczki lingwistyki tekstu.

Przygotowany do druku wybór rozpraw i artykułów dotyczących wszystkich wymienionych dziedzin badawczych doskonale ilustruje osiągnięcia naukowe profesor Labochy. Prace te, rozproszone w różnych wydawnictwach, niekiedy trudno dostępnych, zasługują na opublikowanie w jednym tomie, co ułatwi przyszłym badaczom korzystanie z nich. Zarówno dobór prac, jak też ich układ oceniam jako trafny i logiczny. Pragnę również podkreślić, że prace te nadal są aktualne. Gorąco popieram ideę ich zebrania i opublikowania w jednym tomie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że zasługują one na udostępnienie szerszemu gronu badaczy.

 

Bogusław Dunaj