Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wypisy źródłowe do dziejów husarii

Radosław Sikora

WYDAWNICTWO 3DOM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, 2020
Stron: 436
Dział:
ISBN: 9788366227392
 
 
 

 

 Radosław Sikora, ekspert w dziedzinie historii wojskowości, ma na swoim koncie pokaźną listę publikacji poświęconych jednej z najbardziej elitarnych formacji kawaleryjskich, czyli husarii. Jak sam autor wskazuje, jego najnowsza książka, Wypisy źródłowe do dziejów husarii, wypełnia pewną lukę, która powstała w historiografii tej formacji. Choć sam skromnie przyznaje, że ową lukę udało mu się zapełnić tylko częściowo, to niniejsza książka daje czytelnikowi jasny i wyczerpujący obraz husarii i będzie doskonalą lekturą nie tylko dla pasjonatów wojskowości.


Autor sięgając do dzieł osób będących naocznymi świadkami rozkwitu husarii i jej najbardziej spektakularnych sukcesów, ograniczając swój komentarz jedynie do koniecznego minimum, wyjaśniając zwroty, które dla współczesnego czytelnika mogą być niejasne, daje żywy obraz husarii, tak jak postrzegali tę formację wojskową ówcześni kronikarze. Ten zabieg sprawił, że Sikora pozwala czytelnikowi na samodzielne wyrobienie sobie zdania o husarii, bez narzucania mu własnej opinii punktu widzenia.
Z drugiej strony zamieszczone przez autora przypisy i tłumaczenia tekstów łacińskich sprawiają, że aby sięgnąć po tę książkę, nie musimy biegle posługiwać się staropolszczyzną czy też łaciną. Zatem Wypisy źródłowe do dziejów husarii to publikacja dla każdego, kogo fascynuje ta wyjątkowa nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy, formacja wojskowa.