Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Kultury i krajobrazy pamięci

red. Marek Dziewierski, red. Bożena Pactwa

Katowice : UNIWERSYTET ŚLĄSKI W KATOWICACH, 2020
Stron: 304
Dział:
ISBN: 9788322637999
Wydanie drukowane
 

46,00 41,40

Pozycja dostępna

 

red. Marek Dziewierski, red. Bożena Pactwa

Katowice : UNIWERSYTET ŚLĄSKI W KATOWICACH, 2020

Dział:

Stron: 304

ISBN: 9788322637999

 Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się publikacja „Kultury i krajobrazy pamięci”, przygotowana pod redakcją dr Bożeny Pactwy i dr hab. Marka Dziewierskiego.

 

Jest to zbiór artykułów podejmujących refleksję wokół pamięci społecznej i tożsamości. Zasadniczo studia te odwołują się do kategorii przestrzennych: krajobraz kulturowy, lokalizacja znacząca, topografia miejsca, oraz związanych z nimi metafor i komemoratywnych praktyk społecznych. W publikacji poruszono m. in. takie zagadnienia jak kreacja i tranzycja krajobrazu kulturowego; miejsca pamięci i nie-pamięci; narracje  pamięci, ze szczególnym uwzględnieniem poetyki kresowości, zakorzenienia,  migracji; formy i procesy instytucjonalizowania pamięci – praktyki muzealne, pomniki, edukacja w miejscach pamięci oraz związki pamięci ze sztukami wizualnymi.

Książka adresowana jest do grona  naukowców zajmujących się pamięcią społeczną i problematyką tożsamości, studentów socjologii, geografii społecznej, etnologii i antropologii, historyków i kulturoznawców oraz  innych osób zainteresowanych problematyką pamięci zbiorowej.

Zapraszamy do lektury!