Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Łże-reportaże i prawdziwe fikcje

Izabella Adamczewska-Baranowska

UNIWERSYTET ŁÓDZKI, 2020
Stron: 406
Dział:
ISBN: 9788381428934
 
 
 

 

 Celem autorki było zdefiniowanie i usystematyzowanie gatunków literacko-dziennikarskich powstających współcześnie, w czasie postprawdy,, a także warunkowanych zwrotem performatywnym. Autorka odtwarza historyczne tło narodzin powieści oraz dziennikarstwa, a następnie analizuje realizacje gatunków literacko-dziennikarskich ostatnich dwu dekad w literaturze polskiej.

Zjawiska te interpretuje w odniesieniu do analogicznych gatunków w literaturze anglojęzycznej.Książka stanowi interesujące studium na temat współczesnego, szeroko rozumianego reportażu. Napisana kompetentnie i ciekawie, będzie, jak sądzę, ważną lekturą dla czytelników zajmujących się formami literacko-dziennikarskimi.

Autorka wykorzystała oryginalny pomysł uporządkowania? na tle historycznym i europejskim? nowych gatunków dziennikarskich, wyłaniających się z kolejnych zwrotów w humanistyce. Progresywność pracy polega na umiejętnym przełamywaniu poprzez autorkę stylu naukowego stylem dziennikarskim, felietonowym, co jest bez wątpienia zaletą książki napisanej?z pazurem?, miejscami lekko i dowcipnie, szczególnie gdy autorka włącza w narrację anegdoty.

Eklektyczność stylu? zindywidualizowanego i oryginalnego? właściwie koresponduje z rozważanymi poprzez nią gatunkami-hybrydami.Z recenzji dr hab. Elżbiety Konończuk, prof. UwB