Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zaraza

Adam Tomczyk

TOMASZ SEKUNDA WYDAWNICTWO "SCRIPTUM", 2020
Stron: 190
Dział:
ISBN: 9788366084704
 
 
 

 

Adam Tomczyk

TOMASZ SEKUNDA WYDAWNICTWO "SCRIPTUM", 2020

Dział:

Stron: 190

ISBN: 9788366084704

Szanowni Państwo, każdy ma swoją małą ojczyznę. Dla Adama Tomczyka jest nią Żabno. Zaraza to powieść oparta na historii tragedii, która miała miejsce tam właśnie w 1873 roku. Wyraża się w niej nie tylko koszmar zarazy i walka z nią, ale i miłość do ludzi, do ziemi, do tamtego świata, szacunek i troska, miłość do jego  historii. Jak pięknie opisuje autor dwa współżyjące ze sobą światy : chrześcijański i żydowski. I granice między nimi. To mądra szkoła tolerancji, tak nam dzisiaj potrzebna, nam żyjącym w Polsce w 2020 roku, roku światowej pandemii. To przestroga. Zaskoczeni bowiem w naszym cywilizacyjnym oślepieniu przekonujemy się, że zaraza jest i teraz możliwa. Dzisiejsze tragedie ludzkie, choćby te z polskich Domów Opieki Społecznej, przywołują sceny z Zarazy i czynią ją jeszcze nam bliższą. Jednym z jej bohaterów jest mój prapradziadek Józef Seweryn, burmistrz Żabna w tamtych latach. Proszę pozwolić mi wyrazić wdzięczność autorowi za wzbogacenie również i mojej świadomości. Historycznej, obywatelskiej i rodzinnej.
Andrzej Seweryn
_________

Opowieść Adama Tomczyka przeczytałem z największym zainteresowaniem. Głównym powodem był temat związany z historią regionu, z którego pochodzę i który nadal pozostaje bliski mojemu sercu. […] Główna przyczyna owego zainteresowania tekstem Tomczyka tkwiła w niekłamanej radości zetknięcia się z autorem obdarzonym autentycznym talentem literackim, umiejącym zainteresować czytelnika sprawami, które wydawało się, że dawno odeszły w przeszłość, a tymczasem jakże są aktualne. Nadal budzą strach i emocje związane z grożącym nam niebezpieczeństwem. Radość moja płynęła także z faktu ukazania przez autora ludzi odważnych, którzy bezinteresownie zdecydowali się podjąć jakże trudną i niebezpieczną walkę o zdrowie i życie innych ludzi, im zupełnie nieznanych. […]
Franciszek Ziejka
_________

W dzisiejszych, trudnych ze względu na koronawirusa czasach książka Adama Tomczyka niesie jak najbardziej aktualne przesłanie. Wydawałoby się, że wraz z postępem medycyny, higieny i jakości życia, ten trudny temat nie będzie miał wstępu w naszą współczesność. Okazało się inaczej. „Zaraza” Tomczyka, choć dotyczy czasów zdecydowanie dawniejszych, niesie aktualną treść nadziei, że wspólnota nigdy tak nie jest ważna, jak w czasach przymusowej izolacji. Uczy nas autor jak pielęgnować ludzkie więzi i uczy jak przezwyciężać trudne chwile samotności. A najlepszym chyba panaceum na obecną samotność jest intensywna lektura. Zagłębmy się w ten świat, podążajmy za bohaterami książki, śledźmy ich losy, pewnie każdy z nich, jak w kryształku lustra, odbija nasz własny i krzepi. Tomczyk okazał się profetą? Zachęcam do lektury.
Michał Piętniewicz