Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zorndorf (Sarbinowo) 25 VIII 1758

Tomasz Rogacki

INFORT EDITIONS Anna Grzelak, 2019
Pola bitew; 59
Stron: 114
ISBN: 9788365982438
Wydanie drukowane
 

26,00 23,40

Pozycja dostępna

 

Tomasz Rogacki

INFORT EDITIONS Anna Grzelak, 2019

Pola bitew;

Stron: 114

ISBN: 9788365982438

Seydlitz, który jeszcze podczas przemarszu nad Zabergrund dostał rozkaz króla, aby natychmiast atakował rosyjskie praweskrzydło, pozostał w bezruchu. Na ponowione wezwanie polecił odpowiedzieć, że nie zawiedzie, a swoje zachowanie wyjaśni po bitwie. Wściekły król polecił przekazać mu, że po bitwie, tozapłaci za to głową, na co Seydlitz odpowiedział za pośrednictwem kuriera: Powiedz królowi, że po bitwie moja głowa jest do jego dyspozycji, a na razie wierzę, że pozwoli mi jąwykorzystać w tej bitwie. Seydlitz po prostu postanowił odczekać na odpowiedni moment i dopiero wówczas wykonać mordercze uderzenie.

Tłumy uciekającej pruskiej piechoty i ścigających ich Rosjan sprawiały wrażenie, że bitwa została przegrana. Widząc to rtm.Wackenitz oświadczył wówczas Seydlitzowi: Man darf nicht sagen, dass eine Schlacht verloren sie, ehe nicht die Garde du Corps des Königs attakirt hat (Nie uznaję, że bitwa jest przegrana, skoro Garde du Corps jeszcze nie atakowała)...

Spis treści:

Wstęp

I Zarys konfliktu

II Na głównym froncie wojny (marzec – sierpień 1758)

III Przeciwnicy

IV Bitwa pod Zorndorf [Sarbinowo] (25 sierpnia 1758 r. – piątek)

Aneksy

Spis map i szkiców

Bibliografia

Tomasz Rogacki (XII 1959) – inspektor w Urzędzie Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią. Członek założyciel Nakielskiego Bractwa Kurkowego. Znawca białej broni i falerystyki, czym parał się przez wiele lat. Od szeregu lat zgłębia też tajniki biblistyki. Z zawodu menedżer kultury (UAM Poznań). Autor ponad 30 książek, głównie dotyczących epoki napoleońskiej. Nieobce są mu inne przestrzenie historyczne. Obecna książka traktuje o największej zdaniem autora bitwie wojny siedmioletniej, która rozegrała się na ziemiach polskich–pod Zorndorf (Sarbinowo).