Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Diecezja lubelska wobec Kościoła narodowego w okresie międzywojennym

Krzysztof Grzesiak

Wydawnictwo KUL, 2019
Stron: 414
Dział:
ISBN: 9788380617605
 
 
 

 

Krzysztof Grzesiak

Wydawnictwo KUL, 2019

Dział:

Stron: 414

ISBN: 9788380617605

Kapłani diecezji lubelskiej najstarszego pokolenia przechowują w pamięci pewną anegdotę dotyczącą biskupa Mariana Leona Fulmana i ówczesnego lubelskiego biskupa pomocniczego Adolfa Józefa Bożeńca Jełowickiego, Obaj hierarchowie żartobliwie rywalizowali między sobą na subtelne dowcipy z siebie nawzajem. Uważa się, że inicjatorem i niemal stałym zwycięzcą owych pojedynków był sufragan, szczodrzej obdarzony elokwencją i umiejętnością ciętej riposty.

Ordynariusz nie poddawał się. Pewnego dnia, spotkawszy swego adwersarza w katedralnej zakrystii, powitał go pytaniem: Księże Biskupie, co tam słychać u Księdza, w Lorymie*. Pytanie wynikało z faktu, że tytularną stolicą biskupa Adolfa była niejaka Loryma, starożytne biskupstwo położone na południowym krańcu Azji Mniejszej, od wielu wieków realnie nieistniejące, stanowiące, w zamyśle pytającego, symbol pewnej jurysdykcyjnej fikcji. Tymczasem niespeszony ironiczną aluzją sufragan z miejsca odparł: u mnie, w Lorymie Wszystko w najlepszym porządku! Me ma bodwmweów... Biskup Marian, niespodziewający się tak błyskotliwej reakcji, natychmiast zamilkł, straciwszy ochotę do dalszej wymiany ciosów.

Powyższa anegdota jest świadectwem nie tylko klasy dowcipu i poczucia humoru lubelskich pasterzy. Ona zarazem potwierdza, że jednym z największych problemów duszpasterskich, spędzających sen z powiek biskupa Mariana L. Fulmana, była działalność Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (PNKK), bardziej w środowisku katolickim znanego pod potocznymi nazwami narodowców, hodurowców (od nazwiska założyciela), albo też zwanego - w sposób naznaczony negatywnym odcieniem emocjonalnym - sektą Hodura (K. Grzesiak, Kościół narodowy jako problem duszpasterski diecezji lubelskiej za czasów biskupa Mariana Leona Fulmana, w: Pater Ecdesiae Lublinensis. Studia w 65. rocznicę śmierci biskupa Mariana Leona Fulmana (1866-1945), red. J.R. Marczewski, Lublin 2010, 77)