Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Syberia

Historia i ludzie

Janet M. Hartley

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2015
Stron: 350
Dział:
ISBN: 9788323339267
Wydanie drukowane
 

53,00 47,70

Pozycja dostępna

 

Janet M. Hartley

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2015

Dział:

Stron: 350

ISBN: 9788323339267

Syberia to kraina skrajności. Ekstremalne są tu warunki klimatyczne i odległości do pokonania. Zupełnie różni pod względem etnicznym są ludzie, którzy zamieszkują Syberię od czterystu lat. Autorka odkrywa historię tego ogromnego rosyjskiego pustkowia i opowiada o życiu jego mieszkańców - zarówno dobrowolnych osadników, jak i ludzi, którzy jako więźniowie zostali skazani na przymusową pracę w kopalniach Gułagu.

Hartley snuje barwną opowieść o losach Syberii począwszy od pierwszych wypraw kozackich awanturników na „Sybir” pod koniec XVI wieku, poprzez zsyłki przestępców i więźniów politycznych w czasach sowieckich, aż po losy dzisiejszych ubogich Rosjan i przedsiębiorców, szukających lepszego życia na bogatej w ropę północy. W przywoływanych przez autorkę ludzkich historiach i fascynujących studiach przypadków jeden z najbardziej niedostępnych rejonów świata staje się bardziej ludzki, a życie codzienne w „krainie pustki” okazuje się niezwykle bogate.

Hartley potrafi sprawić, by historyczny opis nabrał życia i stał się przystępny dla wszystkich.

Will Nicoll, The Spectator   Autorka prezentuje ten fragment historii Rosji, który zazwyczaj najsilniej oddziałuje na wyobraźnię cudzoziemców.
Tom Payne, The Telegraph