Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zaczynając od różnicy. Przemiany bohatera w powieści słoweńs

Marlena Gruda

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2019
Stron: 392
Dział:
ISBN: 9788323347095
 
 
 

 

Marlena Gruda

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2019

Dział:

Stron: 392

ISBN: 9788323347095

Książka Marleny Grudy jest erudycyjnym opracowaniem problemowym, wnoszącym poważny wkład do zasobu wiedzy literaturoznawczej. Dotyczy istotnych kwestii tożsamościowych, a tytułowy bohater słoweński prezentowany w okresie transformacji i dobie potransformacyjnej  sytuowany jest zarówno w kontekście słoweńskiego historycznoliterackiego procesu bohatera ewoluującego, jak i w kulturowych uwikłaniach zewnętrznych.
Dyskurs odautorski prowadzony jest wielotorowo i interdyscyplinarnie. Autorka stosuje szeroki wachlarz badawczy – od krytyki Bachtinowskiej po hermeneutykę – sięgając dodatkowo po różnorodne instrumentarium teoretyczne i metodologiczne. Specyfiką jej warsztatu jest prezentacja omawianych dzieł jako części składowych danego typu bohatera we wnikliwych i gruntownie uzasadnianych  dekwatną literaturą przedmiotu portretach. Imponuje trafnością interpretacyjną, zakresem przywoływanej literatury i samodzielnością badawczą.
Marlena Gruda dokonuje analizy piętnastu powieści, każdorazowo tworząc erudycyjne studia interpretacyjne. Podziw budzą głębokie umocowanie analizowanych utworów w zróżnicowanej literaturze przedmiotu, samodzielność analiz, panowanie nad obszerną literaturą podmiotową i przedmiotową. Wielkim walorem warsztatu badawczego Autorki jest dar umiejętnego łączenia szczegółowych analiz z szerszym spojrzeniem syntetycznym.
Prof. Bogusław Zieliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Nikt dotąd nie przedstawił tak obszernego i oryginalnego studium poświęconego bohaterowi w powieści słoweńskiej po 1991 roku. Marlena Gruda w książce Zaczynając od różnicy. Przemiany bohatera w powieści słoweńskiej po 1991 roku podejmuje i opracowuje temat w sposób prekursorski na tle prac literaturoznawczych z tego zakresu na terenie Słowenii i Polski. Zainteresuje nie tylko badaczy i studentów slawistów, lecz również czytelników pragnących wzbogacić swoją wiedzę na temat najnowszej prozy słoweńskiej.
Prof. Silvija Borovnik (Uniwersytet w Mariborze, Słowenia)