Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Przestrzenie refleksji humanistycznej w literaturze wizualne

Magdalena Sikorska, Katarzyna Smyczyńska

Wydawnictwo Tako, 2019
Stron: 190
Dział:
ISBN: 9788365480491
 
 
 

 

Książka obejmuje siedem esejów analizujących kilkanaście przykładów literatury wizualnej, wśród nich dzieła m.in. Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo, Alberta Moralesa Ajubela, Shauna Tana, Mary Cerri, Esther Nisenthal Krinitz czy Nikolausa Heidelbacha.

 

Autorki skupiły się na intertekstualnych i interpiktorialnych odniesieniach, w które obfituje literatura wizualna. Śledzą tropy, naświetlają ich źródła i skutki znaczeniotwórcze, pokazują dzieła w ich wyjątkowości i niepowtarzalności z jednej strony, a z drugiej – jako biorące czynny udział w dyskusji nad człowiekiem i jego miejscem w świecie. Poddają refleksji materialność wybranych przykładów, snują rozważania o adresatach i odbiorcach. Przede wszystkim zaś analizują przestrzenie w dziełach: tematy, metafory, symbole, nieschematyczne rozwiązania fabularne zastosowane w obrazie i obrazowość towarzyszących im słów.

 

Dr Magdalena Sikorska i dr Katarzyna Smyczyńska są adiunktkami w Zakładzie Literaturoznawstwa i Kulturoznawstwa Angielskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zajmują się badaniami nad współczesną literaturą wizualną, koncentrując się wokół etycznego wymiaru współczesnych książek obrazkowych i opowieści graficznych. Od początku 2016 tworzą Pracownię Literatury Wizualnej (http://www.plw.ukw.edu.pl/jednostka/pracownia-literatury-wizualnej).