Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Armagedon i paranoja. Zimna wojna - nuklearna konfrontacja

Rodric Braithwaite

Znak, 2019
Stron: 572
Dział:
ISBN: 9788324042890
 
 
 

 

Rodric Braithwaite

Znak, 2019

Dział:

Stron: 572

ISBN: 9788324042890

W wojnie jądrowej nie ma zwycięzców - Armagedon i Paranoja - błyskotliwa książka Rodrica Braithwaite
6 sierpnia 1945 roku, godzina 8.15, Hiroszima.

Na tle nieba pojedynczy samolot zrzuca bombę. Rozpoczyna się pierwszy w historii atak zbrojny z użyciem broni atomowej. Nad centrum miasta uformował się gigantyczny słup dymu, przybierający kształt grzyba. Jego wysokość sięgała kilkunastu kilometrów. 43 sekundy później miasto wraz z mieszkańcami wyparowuje. Znika z powierzchni ziemi. Hiroszima nie istnieje.

Tak zaczyna się nowa era w dziejach świata. Czas atomu. Ludzkość dostaje do rąk broń, która jest w stanie unicestwić planetę. Rozpoczyna się wyścig zbrojeń światowych mocarstw. Naukowcy rozgryzają tajemnice natury, posłuszni wojskowi skrupulatnie planują możliwe manewry, a politycy borykają się z podjęciem decyzji, których konsekwencje mogą się okazać nie do przyjęcia. Żaden z nich nie chciał rozpocząć wojny nuklearnej, ale wszyscy byli paranoikami co do tego, co może zrobić druga strona.

W tej opowieści występują liczne czarne charaktery – i to po obu stronach żelaznej kurtyny. To mroczny czas paranoicznego strachu przed nuklearną katastrofą.
Dysponujemy bronią zbyt potężną, by można jej było użyć. Zniszczyłaby naszą cywilizację w kilka sekund. Wystarczy błędna ocena sytuacji, zamach terrorystyczny lub… czysty przypadek.

Temat wymaga nowej analizy, a książka Armagedon i Paranoja Braithwaite'a jest cennym punktem wyjścia...

Inne książki autora: Afgańcy. Ostatnia wojna imperium, Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej