Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Oikonomia kościelna w teorii i praktyce prawosławia

Tadeusz Kałużny

Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON, 2018
Stron: 274
Dział:
ISBN: 9788375194906
Wydanie drukowane
 

44,00 39,60

Pozycja dostępna

 

Tadeusz Kałużny

Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON, 2018

Dział:

Stron: 274

ISBN: 9788375194906

To kolejna, trzecia, monografia krakowskiego profesora ks. Tadeusza Kałużnego SCJ (…), która dotyczy tematyki prawosławnej. Pierwszą, niejako otwierającą, była rozprawa doktorska zatytułowana Sekret Nikodema. Nieznane oblicze Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (Kraków 1999). Druga monografia, nosząca tytuł Nowy Sobór Ogólnoprawosławny. Natura, historia przygotowań, tematyka (Kraków 2008), pojawiała się niejako w „przeddzień” Soboru Wszechprawosławnego. I oto otrzymujemy do rąk trzecią pozycję, być może ważniejszą od dwóch poprzednich, która nosi tytuł: „Oikonomia” kościelna w teorii i praktyce prawosławia. Autor zajął się niezwykle ważnym i nader aktualnym tematem, zresztą nie tylko dla prawosławia, ale dla całego dialogu ekumenicznego, jakim jest skomplikowane zagadnienie oikonomii.
o. prof. dr hab. Zdzisław J. Kijas OFMConv

Autor postawił przed sobą zadanie systematycznej prezentacji zagadnienia oikonomii w Kościele prawosławnym. Monografia znakomicie realizuje założony cel (…). Autor trafnie ukazuje, iż temat kościelnej oikonomii stanowi ważne i aktualne zagadnienie, które nie doczekało się wielu opracowań. Co więcej, bez zrozumienia tej zasady, stanowiącej istotny filar teologii prawosławnej, trudno jest o skuteczny dialog ekumeniczny. W takim zresztą kontekście zasada oikonomii jest analizowana w książce ks. Tadeusza Kałużnego.
ks. dr hab. Marek Ławreszuk, prof. UwB

Ks. dr hab. Tadeusz Kałużny, prof. UPJPII – sercanin, pracownik Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie; kierownik Katedry Ekumenizmu; wykładowca teologii dogmatycznej i ekumenizmu w WSM Księży Sercanów; konsultor Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.