Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

1929 Zielone mistrzostwo

Jerzy Miatkowski , Jarosław Owsiański

Wydawnictwo: Bogucki Wydawnictwo Naukowe, 2019
Stron: 415
Dział:
ISBN/ISSN: 9788379862108

 

Autor: Jerzy Miatkowski , Jarosław Owsiański

Wydawnictwo: Bogucki Wydawnictwo Naukowe, 2019

Dział:

Stron: 415

ISBN/ISSN: 9788379862108

Książka jest trzecim tomem serii Polska Liga Piłki Nożnej, opisującej przedwojenne zmagania piłkarskie na podstawie niezwykle drobiazgowej analizy materiałów źródłowych, zapoczątkowanej bestsellerową publikacją 1927. Ten pierwszy sezon ligowy. W ubiegłym roku ukazał się tom drugi 1928. Wisła po raz drugi Ten sam duet autorów prezentuje wszystkie informacje o przebiegu sezonu 1929 do których udało im się dotrzeć.

Autorzy oparli się na materiałach źródłowych, pozostawiając jako nierozstrzygnięte fakty sporne, zaprezentowane poprzez wykaz rozbieżności. Źródłem, z którego czerpali wiedzę, była przede wszystkim polska prasa z lat międzywojennych, kroniki klubowe, sprawozdania, wydawnictwa okolicznościowe, jak również zachowane fotografie. Publikacja zawiera szczegółowe przypisy dotyczące każdego meczu, co pozwala Czytelnikom zweryfikować, które źródła zostały wzięte pod uwagę.

Taki sposób prezentowania informacji o ligowych zmaganiach spowodował, że powstał zupełnie nowy zestaw danych, w bardzo wielu elementach odmienny od dotychczas publikowanych. Nie zabrakło informacji o nowych ligowcach, o których występach w sezonie 1929 nie wspominały wcześniejsze publikacje, a także wykreślenia z ligowego rejestru zawodników, którym takie występy dotąd przypisywano. Zmiany dotyczą także wyników do przerwy, strzelców goli, składów drużyn, liczby występów poszczególnych piłkarzy, a także sędziów prowadzących mecze. Pikanterii dodają książce opisy w ramach podsumowania każdej kolejki, zatytułowane Prawdziwe i nieprawdziwe historie.

Co godne podkreślenia, książka zawiera także erratę i uzupełnienia do sezonów 1927 i 1928 oraz opisuje nowe fakty, do informacji o których udało się dotrzeć już po wydaniu poprzednich publikacji. Nowością jest  niepublikowany dotąd szczegółowy zestaw tabel i wyników spotkań we wszystkich okręgach klasy A.

W specjalnym rozdziale omówiono i zaprezentowano na fotografiach stadiony na których toczyły rozgrywki w sezonach 1927–1929.

Wyjaśnieniem potrzeby zmiany sposobu przedstawiania historii ekstraklasy i zarazem kwintesencją ideową tego odmiennego stanowiska są słowa zawarte we wstępie do książki 1928. Wisła po raz drugi:

Nie wiemy skąd czerpali swoją wiedzę autorzy, którzy przedstawili informacje dotyczące sezonu 1928 w innych publikacjach bez podania przypisów. Nie kwestionujemy poprawności takich danych, ale zgłaszamy nasze wątpliwości wobec wielu informacji, których źródła są nieznane, i w wielu przypadkach przytaczamy fakty z nimi sprzeczne.

Słowa te są bardzo aktualne także w odniesieniu do prezentowanej książki 1929. Zielone mistrzostwo. Autorzy oddają go w Państwa ręce z życzeniami przyjemnych wrażeń w tej piłkarsko-sentymentalnej podróży przez rok 1929.