Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Granice interpretacji. Edycja studencka

Bartosz Brożek

Copernicus Center Press, 2018
Stron: 300
Dział:
ISBN: 9788378863540
 
 
 

 

Bartosz Brożek

Copernicus Center Press, 2018

Dział:

Stron: 300

ISBN: 9788378863540

Czy istnieje język doskonały? Czym jest interpretacja? Czy poza jej granicami leży tylko nonsens?

Książka odpowiada na pytanie, dlaczego w świecie komunikacji jesteśmy skazani na interpretację. Autor, posiłkując się ustaleniami współczesnych nauk kognitywnych i teorii ewolucji, a także czerpiąc z tradycji filozofii analitycznej dowodzi, że nie może istnieć język doskonały niepodatny na interpretację. Zastanawia się również nad strukturą rozumienia i pokazuje, że zbyt pochopne próby interpretacji mogą nas prowadzić w krainę bełkotu.

Granice interpretacji to pierwsza w literaturze polskiej próba zmierzenia się ze zjawiskiem interpretacji, oparta w znacznej mierze na tym, co biologia mówi o ludzkiej zdolności rozumienia. Jesteśmy jedynym gatunkiem, który posługuje się językiem, ale nie znaczy to, że możemy używać go w sposób dowolny.

Bartosz Brożek – kognitywista, filozof i prawnik, pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Laureat licznych nagród oraz stypendiów m.in. Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Humboldta, Nagrody Naukowej „Polityki”. Autor i współautor kilkunastu książek, m.in. Umysł matematyczny (CCPress 2014) oraz Negocjacje (CCPress 2014), Myślenie. Podręcznik użytkownika (CCPress 2016).