Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Flandria

Ryszard Żelichowski

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, 2018
Stron: 700
Dział:
ISBN: 9788365972316
 
 
 

 

Flandria – to największy z regionów wchodzących w skład Królestwa Belgii, w którym zamieszkuje ponad dwie trzecie obywateli tego państwa, a jej początki sięgają IX wieku naszej ery. Stolicą Flandrii jest Bruksela, która jest również stolicą państwa, siedzibą króla i władz Królestwa Belgii, a także Paktu Północnoatlantyckiego oraz większości instytucji tworzących Unię Europejską. Trudno jest zrozumieć problemy, z którymi boryka się Królestwo Belgii bez głębszego poznania tego regionu. Wszechobecność języka francuskiego w sercu regionu Flandrii, którego rodowici mieszkańcy posługują się językiem niderlandzkim, utrudnia osobom odwiedzającym Brukselę dostrzeżenie emocji związanych z tym faktem.

Flandria przykuwa uwagę światowej opinii publicznej podczas spektakularnych i długotrwałych negocjacji przy tworzeniu rządów koalicyjnych po każdych wyborach parlamentarnych w Królestwie Belgii. Głównie jednak zadziwia ostrość trudnych do zrozumienia konfliktów dwóch zamieszkujących to państwo narodów, sporów toczonych z wielką pasją w gminach otaczających łańcuszkiem stołeczne miasto Brukselę. Aby zrozumieć ich źródło, konieczny jest powrót do najważniejszych wydarzeń historycznych na ziemiach rozciągających się od cieśniny Dover do ujścia rzeki Skaldy.

Książka o Flandrii jest kolejną pozycją serii „Europa w skali mikro”, na którą składają się tomy poświęcone najmniejszym państwom oraz regionom Europy. Seria jest adresowana do Czytelników, którzy chcą wiedzieć więcej, niż mogą znaleźć w przewodnikach, rozproszonych publikacjach czy też w chaotycznym zasobie informacji umieszczonych w cyberprzestrzeni.