Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej

Ewa Thompson

Wydawnictwo: Teologia polityczna, 2019
Stron: 418
Dział:
ISBN/ISSN: 9788362884223

 

Autor: Ewa Thompson

Wydawnictwo: Teologia polityczna, 2019

Dział:

Stron: 418

ISBN/ISSN: 9788362884223

Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej profesor Ewy Thompson to książka, która przekracza granice dotychczasowych badań nad fenomenem jurodiwych. Badaczka konfrontuje utrwalony przez literaturę i hagiografię portret świętego szaleńca ze społecznym i politycznym kontekstem ich działalności w przedrewolucyjnej Rosji. Thompson polemizuje z poglądem, jakoby zjawisko Bożego szaleństwa, bujnie rozwijające się na Rusi, a później w Rosji aż do czasów rewolucji październikowej, wyrastało w sposób jednoznaczny z chrześcijaństwa. Dowodzi, że jurodiwi mają nawet więcej wspólnego z syberyjskim, tureckim czy fińskim szamanizmem, a ich działalność stanowi przykład specyficznego rosyjskiego zjawiska, jakim jest dwuwiara. Pamięć o tym szczególnym uwarunkowaniu rosyjskiego społeczeństwa pozwala w pełniejszy sposób zbliżyć się do zrozumienia fenomenu nie tylko historycznej, lecz także współczesnej Rosji.

Autorka, Ewa Thompson, profesor slawistyki na Uniwersytecie Rice (Houston), redaktor „Sarmatian Review”, w badaniach skupia się na problematyce Europy Środkowej i Wschodniej. Jej książki i artykuły są tłumaczone na język polski, ukraiński, białoruski, rosyjski, włoski, chorwacki, czeski, węgierski i chiński. Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej ukaże się nakładem naszego wydawnictwa w serii „Biblioteka Teologii Politycznej”.

Odkrywcza, jak każda książka tej Autorki. Odsłania niebezpieczne związki szaleństwa i szamaństwa w moskiewskiej tradycji kulturowej i politycznej. Foucault w Czechowowskiej „Sali numer 6”? Nie, to Ewa Thompson otwierająca oczy czytelników na rosyjską geoantropologię przemocy.

– prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński)