Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Film a historia. Szkice z dziejów wizualnych

red. Małgorzata Ewa Kowalczyk , red. Jacek Szymala

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, 2019
Stron: 310
Historia w mediach, 1
Dział:
ISBN/ISSN: 9788381380614
Wydanie elektroniczne

Dostępne formaty plików to:

  • ebook (format pliku *.pdf)

24,30


 

Autor: red. Małgorzata Ewa Kowalczyk , red. Jacek Szymala

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, 2019

Historia w mediach, 1

Dział:

Stron: 310

ISBN/ISSN: 9788381380614

"Autorzy kompetentnie poruszają się po obszarze rozlicznych dyscyplin naukowych (m.in. historii, filmoznawstwa, dydaktyki, kulturoznawstwa). Zaproponowana publikacja posiada logiczny, przemyślany układ, co niewątpliwie jest wynikiem precyzyjnie zaplanowanego (i zrealizowanego) doboru prac. Autorzy sięgają do tematyki słabo obecnej w literaturze przedmiotu i biorą pod uwagę najnowsze zdobycze i odkrycia. Nadają swoim teoretycznym rozważaniom jak najbardziej utylitarny charakter, wielokrotnie odnosząc je do kwestii edukacyjnych i dydaktycznych. Z pewnością lista potencjalnych odbiorców tego zestawu materiałów jest szeroka – od studentów kierunków humanistycznych poczynając, a na ludziach z branży filmowej kończąc. Warto też zwrócić uwagę, że zebrany materiał został opracowany starannie pod względem edycyjnym, co przy tego typu pracach wymagało sporego nakładu pracy". (dr hab. Karol Sanojca, prof. UWr)

"Teksty zostały ułożone chronologicznie pod względem analizowanej w nich historii na ekranie. Większość autorów skupiła się przede wszystkim na analizie filmów fabularnych, dzięki czemu publikacja stała się niezwykle cennym materiałem dla historyków, kulturoznawców, filologów oraz filmoznawców. Z pewnością okaże się też inspiracją dla wielu badaczy i przyczyni się do dalszego rozwoju dyscyplin naukowych traktujących w swych rozważaniach o filmie. Omówione teksty mają
rzecz jasna charakter zróżnicowany. Łączą je jednak niewątpliwie dwie cechy: wszystkie tyczą się w filmu w ujęciu naukowym, ukazując wiele aspektów z historycznego punktu widzenia, oraz wszystkie stoją na wysokim poziomie naukowym". (dr hab. Radosław Domke, prof. UZ)