Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Oblicza niepodległej

red. Wojciech Kalwat , red. Michał Kopczyński

Wydawnictwo: Muzeum Historii Polski w Warszawie, 2019
Stron: 300
Dział:
ISBN/ISSN: 9788365248268
Wydanie papierowe

50,00 45,00

Pozycja dostępna

 

Autor: red. Wojciech Kalwat , red. Michał Kopczyński

Wydawnictwo: Muzeum Historii Polski w Warszawie, 2019

Dział:

Stron: 300

ISBN/ISSN: 9788365248268

W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Muzeum Historii Polski oddaje do rąk czytelników książkę „Oblicza Niepodległej” – zbiór dziewięciu tekstów przybliżających różne dziedziny życia w II Rzeczypospolitej.


Znakomici znawcy epoki – Andrzej Chojnowski, Andrzej Chwalba, Jan Kęsik, Cecylia Leszczyńska, Adam Lityński, Włodzimierz Mędrzecki, Katarzyna Nowakowska-Sito, Paweł Skibiński i Janusz Żarnowski – w przystępny sposób opisali w publikacji m.in. życie gospodarcze w dwudziestoleciu międzywojennym, ówczesne stosunki społeczne, w tym relacje z mniejszościami narodowymi, zagadnienia związane ze scalaniem systemu prawnego, a także nurty w sztukach plastycznych.

„Jest to próba podsumowania osiągnięć II Rzeczypospolitej, niepodległego państwa polskiego, odrodzonego po 123 latach niewoli. Choć niepodległość trwała tylko 20 lat, to był to okres ożywionej aktywności zarówno na polu tworzenia instytucji państwowych, jak i kultury” – podkreśla pomysłodawca i współredaktor tomu dr hab. Michał Kopczyński.

Ważnym dopełnieniem tekstów są archiwalne ilustracje między innymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Biblioteki Narodowej – zdjęcia postaci i miejsc powszechnie kojarzonych z epoką II Rzeczypospolitej, ale też mniej znanych lub zupełnie zapomnianych.

W książce są też zdjęcia eksponatów ze zbiorów Muzeum Historii Polski – m.in. wyroby prezentowane w 1939 roku na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, zakupione następnie na aukcjach przez Jerzego S. Starczewskiego i podarowane w 2018 roku MHP przez jego bratanicę Marię Starczewską-Lambasę.