Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Cesarzowe Habsburgów. Eleonora Portugalska, Maria Teresa, Sisi i inne...

Sigrid-Maria Grosing

Wydawnictwo Lira, 2018
Stron: 300
Dział:
ISBN: 9788365838698
 
 
 

 

Sigrid-Maria Grosing

Wydawnictwo Lira, 2018

Dział:

Stron: 300

ISBN: 9788365838698

Za każdym mężczyzną stoi silna kobieta. Poznaj Eleonorę Portugalską, Marię Teresę, Sisi i inne towarzyszki życia Habsburgów. Jaką rolę odgrywały na cesarskim dworze? Czy wszystkie były piękne, bogate i miały wspaniałe życie? „Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!” - zgodnie z tą sławną dewizą małżeństwo było dla Habsburgów elementem politycznej gry, a żony miały zapewnić ciągłość dynastii.

Sigrid-Maria Größing w swojej książce przekonuje, że władczynie dynastii Habsburgów były kimś więcej niż tylko matkami następców tronu czy ozdobą dworu. Wiele z nich aktywnie uczestniczyło w życiu publicznym, a niektóre z powodzeniem działały na przykład jako dyplomatki. Autorka wydobywa z cienia zapomniane niekiedy władczynie. Śledzi ich losy, koncentrując się głównie na ich życiu prywatnym, które nierzadko trwały krótko i kończyły się tragicznie.

Los wielu cesarzowych bywał godny pożałowania (…). Wydane za mąż, często już w dzieciństwie, w wyniku wielu ciąż czekała śmierć, przeważnie w połogu. (…) tragiczne w skutkach okazywało się zbyt bliskie pokrewieństwo przy zawieraniu małżeństw, zwłaszcza między hiszpańskimi i austriackimi Habsburgami. Z cudem graniczy więc fakt, że mimo wszystko tak wiele cesarzowych w krótkim życiu, które było im dane, wniosło swój wkład, przede wszystkim w rozwój kultury (fragment wstępu).

 

Sigrid-Maria Größing – jest pisarką, historykiem i germanistką. Studiowała w Wiedniu historię, geografię i filologię niemiecką. W 1993 roku obroniła doktorat z historii. Swoją karierę pisarską zaczynała jako dziennikarka, publikując w prasie artykuły poświęcone tematyce historycznej, pisała również poradniki kulinarne. Wydała w sumie ponad trzydzieści książek historycznych, z których większość dotyczy dziejów dynastii Habsburgów. Zostały one przetłumaczone na wiele języków. Do tej pory po polsku ukazały się dwie jej prace: „Kobiety za kulisami historii” i „Romanse Napoleona”.