Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Szyfr zasadniczy "MAR 3"

Marian Zacharski

Fundacja Olandia, 2016
Stron: 235
Dział:
ISBN: 9788393739417
Wydanie drukowane
 

126,00 113,40

Pozycja dostępna

 

Marian Zacharski

Fundacja Olandia, 2016

Dział:

Stron: 235

ISBN: 9788393739417

Fragment wstępu autorstwa Mariana Zacharskiego:

Książka, którą tym razem Państwu proponuję, jest publikacją wielce nietypową. Rzadko się bowiem zdarza, aby w powszechnej sprzedaży znalazła się ściśle tajna księga szyfrów organizacji wojskowej. Według mojego rozeznania po raz pierwszy w polskiej historii od czasu zakończenia II wojny światowej na półki księgarskie trafiła tak wyjątkowa pozycja. (...)

Po przegranej przez Niemców wojnie egzemplarz książki zawierający Szyfr zasadniczy „MAR 3”, jak większość znajdującej się w Niemczech dokumentacji dotyczącej wywiadu elektronicznego, został wywieziony przez aliantów zachodnich. Do Europy powrócił zaledwie kilka lat temu. Udało mi się uzyskać do niego dostęp. W chwili obecnej mam doskonałe kopie wszystkich trzech wspomnianych powyżej książek szyfrowych polskiej marynarki wojennej. Fakt ten pozwolił mi podjąć się zadania ich opublikowania.

Szyfr zasadniczy „MAR 3” jest pierwszą częścią tego projektu. Lektura niniejszej księgi wprowadzi Państwa w świat tajnej korespondencji, stosowanych technik szyfrażu i deszyfrażu, przybliży terminologię itd.