Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Opowieści przedmiotów czyli bajki podsłuchane w muzeum

Jagoda Guminska-Oleksy

[Muzeum Narodowe w Krakowie, 2018
Stron: 200
Dział:
ISBN: 9788375812725
 
 
 

 

O tym, że przedmioty mają swoje historie, wiadomo nie od dziś. Tego, że szczególnie interesujące historie mogą opowiedzieć przedmioty zgromadzone w muzeum, można się domyślić. Jednak o tym, że część z tych historii to najprawdziwsze na świecie baśnie, wiedzą tylko Wybrańcy, którzy bez większych problemów są w stanie uwierzyć w to, że w muzeum magia chętnie splata się z rzeczywistością, wyszeptane w dawnych czasach zaklęcia kołyszą się pod sufitem, a przedmioty śpiące w gablotach nie zawsze są tym, czym się być wydają.

"Opowieści przedmiotów" to zestaw baśni zainspirowanych niezwykłymi zbiorami Muzeum Narodowego w Krakowie. Po baśnie te powinien sięgnąć każdy, kto chciałby wiedzieć,skąd się wzięły muszki na twarzy, dlaczego nie należy zbyt intensywnie machać wachlarzem i dlaczego nie warto szukać przyjaciela po drugiej stronie lustra.

Jagoda Gumińska-Oleksy - absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie i odpowiada za program edukacyjny dla dzieci i rodzin. W jej głowie narodził się pomysł stworzenia cyklu "Latający dywan. Opowieści przedmiotów". Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują. Niezmiennie ma też nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.

Paulina Wyrt - absolwentka Wydziału Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie pracuje na tymże Wydziale. Na co dzień oprócz realizacji filmów animowanych zajmuje się ilustracją, głównie książkową dla dzieci i dorosłych.