Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Kościoły drewniane na Śląsku. Województwo śląskie

Jacek Kubik

Województwo śląskie, 2018
Stron: 468
Dział:
ISBN: 9788360934678
Wydanie drukowane
 

120,00 108,00

Pozycja dostępna

 

Jacek Kubik

Województwo śląskie, 2018

Dział:

Stron: 468

ISBN: 9788360934678

Publikacja Kościoły drewniane na Śląsku to pierwsza tak obszerna praca na temat śląskich kościołów drewnianych, próbująca systematyzować dotychczasową wiedzę na ich temat, poszerzając ją jednocześnie o wyniki badań z ostatnich lat, takich jak badania dendrochronologiczne (czyli w pełni wiarygodne datowanie kościołów) czy też rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych.

Spośród 74 opracowanych w książce świątyń 72 to kościoły katolickie, 1 protestancki i 1 duża kaplica, znajdująca się w dyspozycji Prezydenta Rzeczpospolitej, wielkością dorównująca wielu kościołom drewnianym. Najstarszym z nich, jak i w całej Polsce jest kościół w Sierotach, którego nawa pochodzi z 1457 roku,  najmłodszy – w Istebnej –Stecówce, pochodzi  z 2016 roku.

Publikacja podzielona jest na dwie części. Część pierwsza ma charakter opisowy i dotyczy takich zagadnień jak: datowanie, otoczenie, architektura, konstrukcja, wyposażenie wnętrz, zagrożenia oraz ochrona budowli sakralnych, wykonanych z drewna. Część druga to katalog kościołów drewnianych, zlokalizowanych na terenie dzisiejszego województwa śląskiego. Każda z kart tego katalogu zawiera krótki opis indywidualnych cech lub dziejów  danego kościoła, tabelaryczny, ułatwiający korzystanie z niego, opis jego otoczenia, konstrukcji, wyposażenia wnętrza i jego historii, a ponadto rysunki jego rzutu i konstrukcji więźby dachowej. Część fotograficzna pokazuje elewacje kościoła, które były możliwe do sfotografowania, jego wnętrze oraz ciekawsze szczegóły z jego wyposażenia.

 Końcowe tabele zawierają:

– zestawienie chronologiczne  kościołów, od najstarszego (Sieroty z nawą z 1457 roku) do najmłodszego (Istebna – Stecówka z 2016 roku),                                                                         – zestawienie ocalałej rzeźby i malarstwa średniowiecznego,                                                                                    – bibliografię, liczącą 370 pozycji.

JACEK KUBIK – absolwent wydziału budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1981 – 1986 był pracownikiem naukowym Instytutu Konstrukcji Żelbetowych na tymże wydziale. W 1990 roku jako wykładowca był zatrudniony na uniwersytecie w Bujumburze w Burundi. Na początku lat 90 – tych był współwłaścicielem Pracowni Konserwacji Zabytków „Akant”. Od tego czasu jego zainteresowania oraz doświadczenie zawodowe jest blisko związane z tematyką sakralnego budownictwa drewnianego.