Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Potworność i krytyka. Studia o cyklu wiedźminskim Andrzeja Sapkowskiego

Piotr Żołądź

TOWARZYSTWO AUTORÓW I WYDAWCÓW PRAC NAUKOWYCH "UNIVERSITAS", 2018
Stron: 298
Dział:
ISBN: 9788324234240
 
 
 

 

„[…] tak wiele już napisano o Sapkowskim w ramach badania osobliwości polskiej odmiany fantasy. […] Czy można coś jeszcze własnego i oryginalnego dodać w tym temacie? Okazuje się, że anamorficzna (bo chyba zamierzenie ironiczna, a w związku z tym inaczej spozycjonowana) perspektywa spojrzenia na fenomen tej twórczości umożliwia jej nadspodziewanie efektywny i efektowny badawczo opis. Praca ma charakter kulturoznawczo-socjologiczny: albo inaczej –przechodzi od socjologii odbioru prozy popularnej w kierunku antropologicznego ujęcia wybranych motywów tejże prozy. Częśćpierwsza […] książki opisuje istotny fragment rodzimej historii literatury popularnej. Częśćdruga natomiast znacząco uzupełnia, a niekiedy podważa powstałe dotychczas interpretacje prozy Sapkowskiego”.

Z recenzji dra hab. Rafała Szczerbakiewicza

 

„Piotr Żołądź w sposób bardzo ciekawy interpretuje treści i rozwiązania fabularne poszczególnych części opowieści o wiedźminie. Zwraca on uwagę na to, że teksty te nie powstawały jako zaplanowany cykl, nie istniała […] wcześniej jakaś baza wyobrażeń i pomysłów, do której Sapkowski odwoływałby się w kolejnych utworach. Nie zostały też zaplanowane przez autora ogólne ramy świata przedstawionego, w których dziać by się miały kolejne fabuły. W ujęciu Piotra Żołędzia wydaje się raczej, że każdy kolejny tekst powstawał jako forma odpowiedzi na aktualne głosy czytelników lub krytyki – że nie są one motywowane zamiarem stworzenia całościowej opowieści, a raczej próbują zdobywać swego czytelnika za każdy razem na nowo”.

Z recenzji dra hab. Andrzeja Juszczyka

 

SPIS TREŚCI Lista skrótów używanych w publikacji WstępKrytykaCykl wiedźmiński Andrzeja Sapkowskiego w oczach krytyków i czytelników w latach 1986–1999 WiedźminDroga, z której się nie wracaZiarno prawdyMniejsze złoKwestia cenyWiedźmin (zbiór opowiadań)Granica możliwościOkruch loduMiecz przeznaczenia, Ostatnie życzenie, Krew elfówCzas pogardyChrzest ogniaWieża jaskółkiPani JezioraPodsumowaniePotwornośćGdy rozum nie śpi, budzą się potworyAntybaśnie, czyli dygresja na temat tego, jak można czytać monstra opisane przez SapkowskiegoStrzyga Niebieska róża z Nazairu Jaś z ErlenwalduZłoty smokDoppler albo tożsamość zawłaszczonaZero poświęcenia?DiabołDżinnAntybaśniowa potwornośćBibliografiaIndeks nazwisk