Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu miedzywojennym

Olga Linkiewicz

TOWARZYSTWO AUTORÓW I WYDAWCÓW PRAC NAUKOWYCH "UNIVERSITAS", 2018
Stron: 362
Dział:
ISBN: 9788324234158
 
 
 

 

Monografia Olgi Linkiewicz została oparta na długoletnich, niezwykle rzetelnych i wnikliwych badaniach. Prezentuje spójną, logiczną, dobrze uzasadnioną argumentację. Ma także bardzo dobrze przemyślaną konstrukcję i jest świetnie napisana. W moim przekonaniu książka stanie się pozycją obowiązkową dla badaczy procesów narodotwórczych i kultur pogranicza. Będzie również ważnym punktem odniesienia dla badaczy szukających odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać i pisać historię antropologiczną/antropologię historyczną.

dr hab. Anna Engelking

 

Praca swą oddolną perspektywą każe skorygować, a niekiedy nawet odrzucić sądy tych wszystkich historyków, którzy kwestie narodowościowe II Rzeczypospolitej badali przez pryzmat akt urzędów centralnych czy partii politycznych. Przedstawia możliwości płynące z powiązania warsztatu historyka i etnologa: elementy tego ostatniego widać zarówno w antropologicznym odczytaniu źródeł archiwalnych i drukowanych, jak  i w szerokim użyciu wywiadów jako źródeł wywołanych. Książka powinna się przyczynić do zmiany optyki historyków w spojrzeniu na problematykę konfliktu etnicznego na szczeblu lokalnym.

prof. dr hab. Maciej Janowski

 

Spis treści  WprowadzenieCzęść ILokalnośćRozdział 1Mapa pograniczaRozdział 2Metryka i dysponent metrykiRozdział 3Duszpasterze i parafianie Rozdział 4Wspólnota pograniczaRozdział 5 SwojskośćRozdział 6CywilizacjaRozdział 7KolonizatorzyRozdział 8Łacinnicy i Polacy grekokatolicy  Część IISzkołaRozdział 9Frekwencja  Rozdział 10Kary i egzekucja należnościRozdział 11                   Nauczyciele   Rozdział 12Plebiscyt  Część IIIPolitykaRozdział 13InicjatorzyRozdział 14Święta państwowe       Rozdział 15Dygnitarze i bohaterowie    Rozdział 16Ceremonie wojskowe i paramilitarne      Rozdział 17Wiece polityczne i agitacja  Rozdział 18Święta dobytku, dostatku i urodzaju    Rozdział 19Święta swobody   Rozdział 20Akcje i kontrakcje na cmentarzach       Rozdział 21Konfrontacja  Rozdział 22Głos z ambony  Zakończenie         AneksBibliografia   Wykaz skrótówIndeks rzeczowyIndeks nazwisk