Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Pisma wszystkie. Korespondencja, t. I: Listy Bolesława Prusa

Bolesław Prus, red. Jacek Nowak

Wydawnictwo Format, 2017
Stron: 760
Dział:
ISBN: 9788365172136
 
 
 

 

Bolesław Prus, red. Jacek Nowak

Wydawnictwo Format, 2017

Dział:

Stron: 760

ISBN: 9788365172136

Pierwszy tom z serii: Korespondencja zawierająca Listy Bolesława Prusa w opracowaniu Jacka Nowaka jest scaleniem wszystkich dostępnych listów pisarza.
Blok korespondencji Aleksandra Głowackiego składa się z 430 listów pisanych do rozmaitych adresatów. Otwiera go list z 1857 r. skierowany w formie życzeń do Domiceli Olszewskiej przez 10-letniego Olesia. W tomie znajdziemy bardzo emocjonalne listy do Oktawii – najpierw narzeczonej, a potem żony Prusa, listy do Oktawii Rodkiewiczowej – późniejszej Żeromskiej, Aliny Sacewiczowej czy Antoniego Osuchowskiego. Pozostałymi adresatami są przyjaciele i znajomi pisarza, pisarze, społecznicy, dziennikarze i wydawcy.

Największa partia pojedynczych lub kilku listów to dowód sporadycznych kontaktów pisarza z poszczególnymi osobami lub z instytucjami. Przedstawione w zbiorze zapisy mają różny charakter – od osobistych świadectw, przez reporterskie relacje z podróży, po urzędowe „listy gratulacyjne” czy prośby w sprawach zawodowych.
Ciekawostką są tzw. listy fikcyjne, które wiążą się z fascynacją pisania na maszynie. Pierwsze maszynopisy, mimo iż nigdy nie zostały wysłane do adresatów, są przykładem nieznanej szerzej zabawy epistolograficznej, świadectwem sztuki piśmienniczej Głowackiego, a także przynoszą ciekawostki z życia pisarza.