Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

11.11.1918. Niepodległość i pamięć w Europie Środkowej

Włodzimierz Borodziej , Maciej Górny , Piotr Tadeusz Kwiatkowski

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury, 2018
Stron: 448
Dział:
ISBN/ISSN: 9788363463823
Wydanie papierowe

61,00 54,90

Pozycja dostępna

 

Autor: Włodzimierz Borodziej , Maciej Górny , Piotr Tadeusz Kwiatkowski

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury, 2018

Dział:

Stron: 448

ISBN/ISSN: 9788363463823

Dla zdecydowanej większości społeczeństwa rodzącej się II Rzeczypospolitej nie ulegało wątpliwości, że odzyskanie niepodległości wymaga szczególnego upamiętnienia i świętowania. Problem w tym, że nawet rzecz tak elementarna, jak ustalenie daty symbolizującej to wydarzenie, okazała się trudna i praktycznie przez całe dwudziestolecie międzywojenne toczył się spór o to, kiedy i jak należałoby fakt ten świętować. A później wcale nie było łatwiej…
Tematem tej książki jest historia święta niepodległości w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej. Perspektywa obejmująca cały region pozwala umieścić polskie spory w szerokim kontinuum bojów o pamięć. Mieszczą się w nim nie tylko konkurencyjne i potencjalne miejsca pamięci (pielęgnowane przez różne ugrupowania polityczne, mniejszości narodowe i zmarginalizowane grupy społeczne), lecz także procesy wyparcia i odrzucenia skutków Wielkiej Wojny w krajach, które ją przegrały.
Autorzy doprowadzają tę opowieść aż do dnia dzisiejszego, kiedy spór o prawo własności do symboli narodowych wydaje się równie gorący jak przed kilkudziesięciu laty.