Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Narodziny świata w dwudziestu obrazach. 1864-1914

Tomasz Bereźnicki, Gabriel Maciejewski

ANINOWSKA-MACIEJEWSKA LUCYNA KLINIKA JĘZYKA, 2015
Stron: 0
Dział:
ISBN: 9788364197147
 
 
 

 

"Narodziny świata..." to druga książka spółki autorskiej Gabriel Maciejewski / Tomasz Bereźnicki. Pierwsza ich książka (a ściślej komiks) to Święte Królestwo (wyd. 2014) oparta o publicystykę historyczną tego pierwszego: Baśń jak Niedźwiedź tom II. Pierwsza ich książka to historia upadku Królestwa Węgier i początki narodzin nowożytności, a przy okazji komiks wyrafinowany graficznie i niosący nowe interpretacje tamtych czasów. W tamtej książce autorzy chcieli pokazać dlaczego zaczęła się nowa epoka nazywana przez historyków Nowożytność.

Druga ich książka jest pod wieloma względami podobna do pierwszej. Jest ona oparta o wpisy blogowe G. Maciejewskiego (coryllus.salon24.pl) i próbuje nam odpowiedzieć na pytanie jak narodziła się nasza współczesność. O ile pierwsza ich była na pewno komiksem to druga jest (?) komiksem bardzo koncepcyjnym. Składa się z 20 pełno-stronicowych obrazów, które opatrzone są komentarzem autorskim.

Te komentarze to destylat z najważniejszego obecnie seminarium historycznego odbywającego się w polskim internecie, a przy okazji jest to książka która za pomocą obrazów komentuje i recenzuje naszą codzienność. Np. Krwawa Niedziela z 1905 roku w Sankt Petersburgu jest przedstawiana jako kadr telewizji BBC News. W tle ginących ludzi widać Łuk Tryumfalny z Paryża, a na pierwszym planie, ale nieco z boku człowiek, który robi zdjęcie z 'ajfona' do złudzenia przypominającego Jacka Kurskiego.

Czasami jak się patrzy na te obrazy to nie wiadomo czy ten świat sprzed stu lat nie jest aż bardzo aktualny.