Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Antropologia lasu. Leśnicy a percepcja i kształtowanie wizerunków przyrody w Polsce

Agata Agnieszka Konczal

INSTYTUT BADAŃ LITERACKICH POLSKIEJ AKADEMII NAUK, 2017
Nowa Humanistyka;
Stron: 512
Dział:
ISBN: 9788365832306
 
 
 

 

Agata Agnieszka Konczal - ur. 1990, antropolożka, doktor nauk humanistycznych. Zajmuje siÄ™ antropologiÄ… Å›rodowiska, ekologiÄ… politycznÄ… i historiÄ… Å›rodowiskowÄ…. W badaniach podejmuje problematykÄ™ zarzÄ…dzania zasobami naturalnymi, dyskursów dotyczÄ…cych przyrody i lasu, koncepcji dzikoÅ›ci i zrównoważenia, relacji wÅ‚adzy i wiedzy, a także etnografii wielogatunkowej oraz zagadnienia antropocenu i zmian klimatu w naukach humanistycznych. Autorka artykuÅ‚u Koriki, Å›wierki, leÅ›nicy i ekolodzy. Spór wokóÅ‚ Puszczy BiaÅ‚owieskiej jako konflikt o wizje natury (2016). Antropologia lasu. LeÅ›nicy a percepcja i ksztaÅ‚towanie wizerunków przyrody w Polsce to jej pierwsza książka.

Czym jest las i kto ma prawo o nim mówić? W antropologii Å›rodowiska, a zwÅ‚aszcza antropologii lasu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Autorka wykorzystuje badania etnograficzne oraz analizÄ™ procesów „instytucjonalizacji natury”, by pokazać, że w polskim leÅ›nictwie las nie jest kategoriÄ… danÄ… i niezmiennÄ… ale powstaje w wyniku zderzenia dziaÅ‚aÅ„ i dyskursów, rozlicznych temporalnoÅ›ci, a także czynników pozaludzkich. Książka opisuje dynamiczne dziaÅ‚ania, za pomocÄ… których las, przyroda, Å›rodowisko stajÄ… siÄ™ niezbÄ™dnymi kategoriami dla zrozumienia spoÅ‚eczeÅ„stwa. Rezultatem tego podejÅ›cia jest charakterystyka szeÅ›ciu wizji lasu zidentyfikowanych i opisanych w ramach wspóÅ‚czesnego polskiego leÅ›nictwa. Zamiast jednej definicji lasu czytelnik otrzymuje las wizji, las symboli.

Książka rzuca wyzwanie nie tylko stereotypom dotyczÄ…cym postrzegania lasu, pracy leÅ›ników i paÅ„stwowego nadzoru nad zasobami naturalnymi, ale jest przede wszystkim analizÄ… przeobrażeÅ„ zachodzÄ…cych we wspóÅ‚czesnej percepcji i konceptualizacji Å›rodowiska naturalnego. Jej celem jest przyjrzenie siÄ™ ewolucji w relacjach czÅ‚owiek-natura, oraz wspóÅ‚czesnym przeobrażeniom w teoretycznym ich ujmowaniu.