Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Srebro z Poznania. Biżuteria i galanteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego

Michał Myśliński

Instytut Sztuki PAN, 2018
Stron: 176
Dział:
ISBN: 9788365630544
 
 
 

 

Michał Myśliński

Instytut Sztuki PAN, 2018

Dział:

Stron: 176

ISBN: 9788365630544

Opracowanie Srebro z Poznania. Biżuteria i galanteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego "Rytosztuka" to omówienie dokonań projektowych poznańskiej wytwórni, działającej w latach 1950-1992. Jest ono efektem kontynuacji badań nad polską powojenną biżuterią i galanterią, których celem jest wprowadzenie do naukowego obiegu tego zakresu polskiego wzornictwa.
Publikacja poświęcona jest zatem zagadnieniom, które dziś stanowią istotną część dorobku polskiej inwencji projektowej, bowiem "Rytosztuka" była obok "Imago Artis", "ORNO", "Juwelii" i "Metaloplastyki" jedną z najstarszych polskich spółdzielni specjalizujących się w produkcji biżuterii i galanterii, i tym samym współtworzyła kształt powojennego wzornictwa w Polsce. Ponadto jej wyroby kierowane na rynek krajowy bardzo wyraźnie nadążały za nowoczesnymi tendencjami i modami z Zachodu, co zawdzięczano m.in. niezwykle twórczym projektantom z działu Nadzoru Artystycznego. Szło to w parze z wysoką jakością technologiczną i wykonawczą dzieł, do czego przyczyniła się z kolei liczna grupa wysokiej klasy rzemieślników - złotników, jubilerów, grawerów, odlewników i in.
Z tych powodów biżuteria wytwarzana w nieistniejącej już "Rytosztuce" stanowi przedmiot poszukiwań kolekcjonerów i miłośników polskiej biżuterii, a dzieła są obiektem licznych transakcji na rynku antykwarycznym.
Publikacja zawiera ponad 200 zdjęć dzieł biżuterii, uwiecznionych w księgach wzorów, kartach technologicznych oraz rysunkowych projektach autorskich.