Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Dramaty

Wojciech Tomczyk

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2018
Stron: 560
Dział:
ISBN/ISSN: 9788362864935

 

Autor: Wojciech Tomczyk

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2018

Dział:

Stron: 560

ISBN/ISSN: 9788362864935

Teologia Polityczna wraz z Państwowym Instytutem Wydawniczym prezentuje zbiór czterech dramatów autorstwa Wojciecha Tomczyka, na który składają się: Norymberga, Wampir, Bezkrólewie oraz Marszałek. Wybór tych sztuk nie jest przypadkowy. Są to bowiem najlepsze dzieła napisane przez Tomczyka, w których autor porusza aktualne sprawy współczesnej Polski, odnosząc się niejednokrotnie do niedalekiej przeszłości.

Jak pisała wybitna badaczka polskiego dramatu – Krystyna Ruta-Rutkowska – sztuki te posiadają pełną niuansów konstrukcje świata przedstawionego, co sprawia, że są wieloznaczne i można je interpretować na wiele sposobów. Dzieła te doczekały się teatralnych adaptacji, nagrań dla Teatru Telewizji czy też publicznych odczytów.

 

Piotr Zaremba o dramatach Wojciecha Tomczyka:

„Dobrze mi się mówiło pana tekst” – powiedział wielki aktor Mariusz Bonaszewski do Wojciecha Tomczyka podczas festiwalu Dwa Teatry, na którym obu nagrodzono za „Marszałka”. Trudno o bardziej miarodajną pochwałę dramaturga. Tomczyk, kronikarz swojej epoki z jej historycznymi korzeniami, piszący sztuki o czymś ważnym, a przecież nieoczywiste, zawsze z wyczuciem ludzkiej natury. W tych dramatach zawarł najpełniej swoje życiowe doświadczenie, którego mu zazdroszczę.

Antoni Libera o dramatach Wojciecha Tomczyka:

Wojciech Tomczyk czerpie tematy ze współczesnej historii Polski, lecz jego sztuki mają charakter uniwersalny. W jego ujęciu stają się one przypowieściami o ponadczasowej wymowie. Czyta się je jak sensacyjne opowieści z pogranicza polityki, ideologii i teorii spiskowych. Autor nie pozostawia złudzeń, czym był tzw. peerel i jak demoralizujące piętno pozostawiła po sobie komuna. Wiarygodne dialogi skrzą się ironią i cierpkim dowcipem. Dramaty Tomczyka to nie tylko świetnie skonstruowane scenariusze przeznaczone dla potrzeb teatru, lecz samoistne utwory literackie, które czyta się z zapartym tchem.

 

Książka dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.