Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Menonici w Polsce i Prusach w XVI-XIX w.

Peter J. Klassen

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierow skiej-Prufferowej w Toruniu, 2016
Stron: 298
Dział:
ISBN: 9788361891925
 
 
 

 

Książka Petera J. Klassena „Menonici w Polsce i Prusach w XVI-XIX w.” to nowość w naszej ofercie wydawniczej. Prezentuje społeczną i kulturową historię grupy osadników związanych z wyznaniem menonickim. To wydawnictwo o popularnonaukowym charakterze, oparte o wieloletnie badania archiwalne w Niemczech, Holandii i w Polsce. Książka napisana jest w sposób przejrzysty i jasny. Opracowaniem naukowym publikacji zajął się dr Michał Targowski.

Peter J. Klassen to emerytowany profesor historii, związanym z Uniwersytetem Kalifornijskim w amerykańskim Fresno. Pochodzi z rodziny menonickiej, karierę poświęcił badaniom przeszłości reformacji, zwłaszcza dziejów anabaptyzmu. Jest autorem licznych monografii naukowych i artykułów.

„Menonici w Polsce i Prusach w XVI-XIX w.” to cenna publikacja dotycząca dziedzictwa kulturowego Polski, wypełniająca lukę braku większej liczby polskojęzycznych opracowań naukowych i popularnonaukowych poświęconych tej tematyce. To kompendium wiedzy o menonitach, żyjąc na ziemiach polskich przez cztery wieki. Mimo, że po w 1945 r. nastąpił ich masowy exodus, to pozostały po nich liczne, materialne ślady bytowania w nadwiślańskim krajobrazie. Książka jest uzupełnieniem projektu budowy Olęderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce.