Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Elbląg i okolice na starych pocztówkach

red. Zbigniew Zajchowski

Wydawnictwo Uran, 2012
Stron: 455
Dział:
ISBN: 9788360138441
 
 
 

 

red. Zbigniew Zajchowski

Wydawnictwo Uran, 2012

Dział:

Stron: 455

ISBN: 9788360138441

Album zawiera 811 reprodukcje pocztówek, przedstawiających Elbląg oraz najbliższe okolice miasta: wszystkie zostały opublikowane tak, jak w oryginale, w pełnym kolorze. Każda z pocztówek jest zaopatrzona w podpis, niekiedy przechodzący w krótki komentarz, dotyczący budynków, obiektów lub sytuacji, zaprezentowanych na zdjęciu. Układ i kolejność, w jakiej pocztówki zostały zamieszczone, nie są przypadkowe: tworzą one kolejne sekwencje, które opowiadają o historii miasta i o życiu jego dawnych mieszkańców.

Słowa nie są w stanie opowiedzieć tyle, co obraz, nie miałoby więc sensu opisywanie tego, co na pocztówkach można zobaczyć. Powiem więc tylko, że na mnie największe wrażenie zrobiły pocztówki, prezentujące Wyspę Spichrzów (dziś kojarzącą się głównie z pustym placem, na którym rozstawia swoje namioty cyrk); zdjęcia, ukazujące pochylnie stoczni Schichaua; widok Placu Slowiańskiego, wypełnionego uciekinierami z Prus Wschodnich, którzy ewakuowali się w obliczu rosyjskiej ofensywy (lato 1914 r.); pocztówka, będąca reklamą gazety "Elbinger Zeitung", a także zdjęcie, ukazujące zespół aktorski elbląskiego Teatru Miejskiego na scenie, w sztuce "Alt Heidelberg".

Każde ze zdjęć, zamieszczonych w tym albumie, rozbudza wyobrażnię i skłania do pochylenia się nad drobnymi z pozoru epizodami, które składały się na życie dawnego Elbląga.

Album jest zaopatrzony w listęwydawców dawnych, elbląskich pocztówek, w listę osób, które udostępniły swoje pocztówki do publikacji, przedmową w trzech językach (polski, angielski, niemiecki) oraz bibliografią tematyczną. Do książki dołączona jest także reprodukcja dwóch kartograficznych zabytków: planu miasta (Pharus Plan Elbing) oraz mapki okolic Elbląga.

Zadbano o wszystkie, najdrobniejsze detale edytorskie, co wraz z atrakcyjną zawartością sprawia, że jest to publikacja z najwyższej półki.