Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Piękna opowieść o historii Rumunów

Adrian Cioroianu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Amaltea, 2018
Stron: 296
Dział:
ISBN/ISSN: 9788365989024

 

Autor: Adrian Cioroianu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Amaltea, 2018

Dział:

Stron: 296

ISBN/ISSN: 9788365989024

Książka Adriana Cioroianu Piękna opowieść o historii Rumunów (w przekładzie Bogumiła Lufta) to zbiór zajmujących gawęd o historii Rumunii opowiedzianych prosto i z serca.

Książka, którą proponujemy polskim czytelnikom, jest zapisem wielokrotnie wznawianego cyklu stu pogadanek wygłoszonych na antenie rumuńskiej telewizji publicznej pod wspólnym tytułem „Pięć minut historii”, dzięki którym profesor Cioroianu stał się gwiazdą rumuńskich mediów.
Autor opowiada w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii, pozwalając zrozumieć czytelnikom dzieje Rumunii. Dla polskiego czytelnika, który o historii naszego przedwojennego sąsiada przeważnie nie wie zbyt wiele, owa rozłożona na sto epizodów opowieść będzie frapującym odkryciem.

Podróż po historii Rumunów rozpoczyna się w połowie XIX wieku, kończy się zaś w okolicach 1989 roku. Tak szerokie ramy czasowe pozwalają na nakreślenie malowniczego portretu tego fascynującego narodu.
Oprócz informacji o najważniejszych wydarzeniach z najnowszych dziejów Rumunii, autor podaje wiele ciekawostek. Dlaczego pierwsza rumuńska królewska korona była odlana ze stali? Co łączy królową Marię i północnoamerykańskich Indian? Który król Rumunii dowiedział się z radia, że jego kraj przystąpił do wojny? Dlaczego w Bukareszcie można znaleźć pomnik wilczycy kapitolińskiej? O kim myślał architekt projektujący kasyno w Konstancy? Który z rumuńskich przywódców jeździł po Londynie otwartym powozem w towarzystwie królowej Elżbiety II?

Piękna opowieść o historii Rumunów Adriana Cioroianu zawiera odpowiedzi na te i wiele innych pytań.