Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Reperować płot czy wymierzać sprawiedliwość. Wspomnienia

Pomorski Jerzy Mikułowski

TOWARZYSTWO AUTORÓW I WYDAWCÓW PRAC NAUKOWYCH "UNIVERSITAS", 2017
Stron: 346
Dział:
ISBN: 9788324231560
Wydanie drukowane
 

26,00 23,40

Pozycja dostępna

 

Gdy przekroczyłem siedemdziesiątkę, naszła mnie ochota, by napisać wspomnienia. To chyba bardzo męska przywara. Zdecydowanie mniej pań ulega takiemu pragnieniu i trudno je na pisanie namówić. Wielka to szkoda, bo panie są bardzo spostrzegawcze i mają najczęściej dobrą pamięć.

Dość obszerna część poświęcona jest moim wyjazdom za granicę. Rządzi się ona swoją wewnętrzną chronologią, bo obejmuje czas od 1959 roku po lata współczesne. A był czas, gdy co roku byłem gdzieś poza Polską. Część następna ma własny integralny charakter. Jest tam próba scharakteryzowania genezy i charakteru moich publikacji, głównie książek. Pisząc ją, postanowiłem wyjaśnić, dlaczego je pisałem i jakie były dzieje wyrażonych w nich myśli. Kończę kilkoma listami z lat mego rektorowania.

Zacząłem listy opisujące moją podróż „dookoła świata”, jaką odbyłem na jesieni brzemiennego w wydarzenia historyczne roku 1989, owego roku cudów, który zmienił świat. Zrobiłem to, by Czytelnik poznał lepiej autora jako ukształtowanego już człowieka i postrzeganie świata przez jego doświadczenia.

Jerzy Mikułowski Pomorski

 

SPIS TREŚCI

Wstęp

Część pierwsza

Annus mirabilis 1989

Część druga

Skąd się wziąłem

Część trzecia

Kontakty z innym światem

Część czwarta

Moje książki

Część piąta

Urzędy i honory

Indeks