Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Cykl życia. Archetypowa droga człowieka

Erel Shalit

Eneteia, 2017
Stron: 270
Dział:
ISBN: 9788361538851

 

Erel Shalit

Eneteia, 2017

Dział:

Stron: 270

ISBN: 9788361538851

Książka obrazuje życiowe rozterki i trudy zmagań z nieświadomym losem, jak też progi i wyzwania, które każdy musi przejść na swojej drodze przeznaczenia i drodze do pełni. To ważna publikacja dla dorosłych, jak i osób młodych, szukających drogowskazów, które językiem metaforycznym i symbolicznym ilustrują proces przemiany człowieka naturalnego w istotę kulturową. Dzięki tej przemianie jest ona zdolna poradzić sobie z dylematami życia wewnętrznego oraz pełnić odpowiedzialne role w rodzinie i społeczeństwie.

Książka jest znakomitą ilustracją zastosowania psychologii Junga, a zwłaszcza teorii indywiduacji i koncepcji archetypów do objaśniania sensu ludzkiego życia od narodzin do starości. Lektura nie tylko dla osób zajmujących się terapią i psychologią jungowską oraz postjungowską, ale także dla przedstawicieli innych kierunków psychoterapii, trenerów rozwoju osobistego, doradców, pedagogów, których interesuje integralne ujęcie doświadczeń na linii życia.

* * *

Według teorii Junga życie człowieka składa się z kilku etapów. Faza pierwsza, obejmująca dzieciństwo i młodość, jest adaptacją do świata zewnętrznego; faza druga, dojrzałość, to adaptacja do świata wewnętrznego; faza trzecia, starość, jest adaptacją do śmierci. Erel Shalit podkreśla, że rozwój człowieka trwa przez całe życie i ma charakter nie linearny, a cyrkularny. W istocie jest cyrkumambulacją – okrążaniem znaczenia.
(...) Ta książka nie jest łatwa – autor prowadzi Czytelnika przez meandry życia i rozwoju, wprowadzając w świat znaczeń, których nie dostrzegamy w pędzie współczesnego świata. Wiedzie nas przez przestrzeń wewnętrzną, której portalami są marzenia senne, zapomniane opowieści, mity i dzieła literackie. Opisuje proces, którego nie da się w pełni przekazać, można go jedynie zobaczyć czy poczuć za pośrednictwem zmieniających się obrazów.

Z Przedmowy do wydania polskiego

Aleksandra Szczepaniak
analityk jungowski
Polskie Towarzystwo Psychologii Analitycznej