Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Reporter w przebraniu

Monika Wawer, Maciej Kuciel

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2016
Stron: 200
Dział:
ISBN: 9788323341185
Wydanie drukowane
 

39,90 35,91

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 35,91 zł
Pozycja dostępna

 

Monika Wawer, Maciej Kuciel

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2016

Dział:

Stron: 200

ISBN: 9788323341185

W książce zatytułowanej Reporter w przebraniu dwoje doświadczonych dziennikarzy (z których jedno jest jednocześnie medioznawczynią, analizującą media z pozycji akademickich) zajmuje się problematyką tak zwanego dziennikarstwa wcieleniowego (przykrywkowego, undercover journalism – w polszczyźnie nie mamy dobrego, jednoznacznego terminu dla tego typu dziennikarskiej działalności). Problem jest więc analizowany przez badaczy kompetentnych i posiadających rozległą, praktyczną wiedzę o temacie – co się wyraźnie w tej publikacji uwidocznia.

W części praktycznej Autorzy w sposób niezwykle szczegółowy, opierając się na analizie dokumentacji, lecz także na osobistych rozmowach z dziennikarzami, starają się odtworzyć najgłośniejsze przypadki (w większości telewizyjnego) undercover journalism w Polsce po urynkowieniu mediów. Ta część książki została napisana jasno, dynamicznie i jest bardzo atrakcyjna czytelniczo. Całość stanowi nie tylko interesującą zachętę do badań i analiz dziennikarstwa wcieleniowego, lecz także może służyć jako materiał dydaktyczny dla studentów i adeptów profesji dziennikarskiej.
Z recenzji dr hab. Małgorzaty Lisowskiej-Magdziarz

Monika Wawer – dziennikarka, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ. W latach 1992–2009 pracowała w Radiu Kraków i telewizji TVN jako dziennikarka. Specjalizuje się w gatunkach i formatach telewizyjnych. Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca nowym formom dziennikarstwa, jak robot journalism, data journalism, user-generated content.

Maciej Kuciel – z wykształcenia jest inżynierem o specjalności fizyka medyczna i dozymetria; dziennikarz, od 12 lat związany z telewizją TVN i jej programami interwencyjnymi oraz śledczymi Uwaga! i Superwizjer. Współpracował z krakowskim dodatkiem „Gazety Wyborczej”, działem prawnym „Rzeczpospolitej” i Radiem Kraków. W 2009 roku wspólnie z Szymonem Jadczakiem nagrodzony Grand Press w kategorii news za reportaż Dobre, bo szwedzkie, w 2012 roku wspólnie z Danielem Liszkiewiczem nagrodzony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za cykl reportaży ujawniających przywiezienie do Polski z Ukrainy tysięcy ton rakotwórczych odpadów chemicznych.