Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Sztuka we Wrocławiu w latach 1945-1970. Artyści, dzieła, krytycy

Sylwia Świsłocka-Karwot

VIA NOVA ELŻBIETA KLIMEK, 2016
Stron: 286
Dział:
ISBN: 9788364025310
 
 
 

 

„Sztuka we Wrocławiu w latach 1945–1970. Artyści, dzieła, krytycy” Sylwii Świsłockiej-Karwot to album, który można  przeglądać, oglądać, zapoznawać się z jego fragmentami.  Na czytelniku nie ciąży przymus czytania publikacji od dechy do dechy, choć pewnie pasjonaci wrocławskiego środowiska plastycznego odnajdą w niej sentymentalno- kronikarską ścieżkę i nie zgubią ani jednego wątku.

Sylwia Świsłocka-Karwot- autorka zamieszcza w książce reprodukcje pochodzące z Muzeum Narodowego we Wrocławiu,  ze zbiorów archiwalnych Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz z katalogów i czasopism znajdujących się w bibliotekach i archiwach miasta Wrocławia, a także z kolekcji prywatnych.

Książka jest pierwszym tak obszernym opracowaniem dziejów powojennej sztuki wrocławskiej i tworzącego się tutaj środowiska artystycznego. Stanowi rodzaj rozbudowanej kroniki dokumentującej możliwie najobszerniejszy ogląd sytuacji, zdarzeń i zjawisk w latach 1945–1970, wierną niemal rekonstrukcję tego, co się działo we Wrocławiu w obszarze sztuk plastycznych, widzianych na tle uwikłań społeczno-politycznych epoki i totalitarnego systemu. Przedmiotem zainteresowań autorki jest malarstwo, grafika, rysunek, a także krytyka artystyczna.

Tak bogaty i różnorodny zapis porządkują cztery rozdziały podzielone na okresy od 1945 do 1949 roku, od 1949 do 1955, od 1955 do 1967 roku i od 1967 do 1970 roku. Autorka poddaje refleksji kolejne lata historii sztuki wrocławskiej. Każdy rozdział składa się ze wstępnego omówienia wydzielonego ramami lat okresu oraz charakterystyki tła kulturowego i politycznego. Galeria postaci pojawiających się w książce nadaje siłę i barwę środowisku miejscowych artystów.

„Sztuka we Wrocławiu w latach 1945–1970. Artyści, dzieła, krytycy” to propozycja wydawnicza oficyny Via Nova. Atrakcyjna - dla pasjonatów, interesująca - dla wrocławian.

oprac. Dorota Olearczyk