Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Pamięć o nie-swojej przeszłości. Przypadek Bieszczadów + CD

Patrycja Trzeszczyńska

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2016
Anthropos;
Stron: 234
Dział:
ISBN: 9788323341192
 
 
 

 

Patrycja Trzeszczyńska

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2016

Anthropos;

Dział:

Stron: 234

ISBN: 9788323341192

Książka została poświęcona problemowi pamięci kulturowej w tym szczególnym przypadku, kiedy owa pamięć dotyczy przeszłości „należącej” do kogoś innego niż wspólnota pamiętających. Odnosi się to do wielu regionów Polski zamieszkanych przez społeczności postmigracyjne, m.in. Ziem Zachodnich i Północnych czy Bieszczadów. Właśnie w Bieszczadach, zasiedlonych po II wojnie światowej i wysiedleniach ludności bojkowskiej (ukraińskiej) na nowo, można dziś zaobserwować praktyki kulturowe polegające na sięganiu po cudzą przeszłość, swoistym „opracowywaniu” jej i dopasowywaniu do współczesnych potrzeb mieszkańców oraz turystów. Bieszczady powojenne i powysiedleńcze mają także swoją nową mito-historię, własne pionierskie i zakapiorskie narracje pamięci, które koegzystują z pamięcią o nie-swojej przeszłości, wciąż nieco niewygodnej, ale uznanej już za właściwość miejsca.

Patrycja Trzeszczyńska, etnolożka i ukrainoznawczyni, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się antropologią pamięci i przestrzeni, związkami antropologii i literaturoznawstwa (narracja, literatura dokumentu osobistego, proza niefikcjonalna) oraz antropologią etniczności.
W Polsce i na Ukrainie prowadzi badania nad kulturową autoprezentacją mniejszości, folkloryzmem, ekspresjami kulturowymi, regionalizmem i konstruowaniem wizerunku regionów. W Kanadzie bada pamięć kulturową Ukraińców, którzy wyjechali z Polski po II wojnie światowej i w latach późniejszych, ich postawę wobec współczesnej Ukrainy i Polski oraz życie w zróżnicowanym etnicznie społeczeństwie.
Autorka książki Łemkowszczyzna zapamiętana. Opowieści o przeszłości i przestrzeni (Kraków 2013) oraz artykułów poświęconych łemkowskiej pamięci zbiorowej, praktykom autoprezentacyjnym, mityzacji przestrzeni, folkloryzmowi. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Univeristy of Toronto oraz University of Alberta (Kanada).