Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Teodozjusz Wielki

Stephen Williams, Gerard Friell

Wydawnictwo Napoleon V, 2016
Stron: 254
Dział:
ISBN: 9788365495846

 

Stephen Williams, Gerard Friell

Wydawnictwo Napoleon V, 2016

Dział:

Stron: 254

ISBN: 9788365495846

Teodozjusz był ostatnim cesarzem rzymskim obu części imperium. Po klęsce pod Adrianopolem odbudował państwo dzięki polityce współpracy z barbarzyńcami. Osłabił znacznie pogaństwo i ustanowił Apostolski Kościół Powszechny. Panował w czasach przełomowych w dziejach późnego Cesarstwa Rzymskiego. Autorzy tej książki opisują historię wojskową, polityczną i walki religijne w tym trudnym okresie, a także analizują dalsze efekty polityki Teodozjusza w końcu IV wieku i w kolejnym stuleciu.

„Książka jasna i dobrze napisana. Zawiera w sobie opowieść o historii Rzymu od klęski pod Adrianopolem (378 r.) do zdobycia Afryki Północnej przez Wandalów (430 r.), ze szczególnym skupieniem się na kwestiach wojskowych i religijnych… rzadki rodzaj dzieła, który może służyć i studentom i zawodowym historykom na wszystkich poziomach”.
- Choice

„Spójna narracja o kryzysowym okresu końca IV wieku, zawierająca także ogólne uwagi o społeczeństwie, instytucjach i strukturach późnego Cesarstwa Rzymskiego”.
- R. Bruce Hitcher, History

„Teodozjusz I był wybitną postacią w historii późnego antyku i wczesnego Kościoła… Williams i Friell dają fascynujący portret jego osoby”.
- Dallas Morning News

Stephan Williams do niedawna był szefem PR w English Heritage, jest autorem powszechnie cenionej biografii Diocletianusa. Gerard Friell pracuje dla English Heritage jako archeolog w północnozachodniej Anglii i przy murze Hadrianusa.