Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Kościoły gotyckie w Polsce

Marek Walczak

M Wydawnictwo, 2015
Stron: 378
Dział:
ISBN: 9788375959437
 
 
 

 

Marek Walczak

M Wydawnictwo, 2015

Dział:

Stron: 378

ISBN: 9788375959437

Album Kościoły gotyckie w Polsce to obszerna publikacja prezentująca 40 najważniejszych świątyń powstałych od połowy XIII do początków XVI wieku. Zebrano tu najwyższej klasy fotografie, autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, przedstawiające całe budowle oraz ich detale (m.in. sklepienia, portale, maswerki, dekoracje rzeźbiarskie). Uzupełniają je teksty analityczne. Album ukazuje obiekty na ziemiach Polski w jej obecnym kształcie, starano się jednak uwzględnić specyfikę poszczególnych dzielnic i ich zróżnicowanie.

Publikacja stanowi jedną z nielicznych w Polsce pozycji popularnonaukowych poświęconych architekturze średniowiecznej, w której połączono integralnie ogromny materiał ilustracyjny i komentarze analityczne na temat najważniejszych budowli.

 

Marek Walczak - kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego; w badaniach naukowych koncentruje się na sztuce gotyckiej (gł. rzeźba architektoniczna i snycerka, malarstwo, rzemiosło artystyczne), ze szczególnym uwzględnieniem sztuki doby Piastów i Jagiellonów w Krakowie.

 

Jerzy Andrzejewski - artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach architektury romańskiej i gotyckiej.