Publishing House
Proceed to the Publishing House

Geostrategiczny wybór Rosji u zarania trzeciego tysiąclecia, t. II: Unia Europejska jako partner strategiczny Federacji Rosyjskiej na początku XXI wieku, cz. I: Aspekt polityczny

Rafał Lisiakiewicz

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2015
Page(s): 278
Section:
ISBN: 9788323340201
 
 
 

 

Rafał Lisiakiewicz

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2015

Section:

Page(s): 278

ISBN: 9788323340201

Geostrategiczny wybór Rosji u zarania trzeciego tysiąclecia, monografia stanowiąca owoc projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, ma na celu wskazanie potencjalnej możliwości i faktycznej realizacji idei partnerstwa strategicznego Federacji Rosyjskiej z innymi podmiotami na początku XXI wieku.

Pierwsza część drugiego tomu monografii koncentruje się na wyjaśnieniu zachowań politycznych Rosji na europejskim kierunku jej aktywności zagranicznej, który przez długi czas był w deklaracjach Moskwy ujmowany w kategoriach partnerstwa strategicznego. Eksplanacja oparta jest z jednej strony na analizie decyzji politycznych państwa rosyjskiego w odniesieniu do zachodnich partnerów, a z drugiej na systemowej próbie odtworzenia jego priorytetów w skali globalnej i regionalnej. Niespodziewane wydarzenia z początku 2014 roku, który przyniósł aneksję Krymu dokonaną dzięki zastosowaniu oddziałów powietrznodesantowych i GRU w charakterze tzw. zielonych ludzików (uprzejmych ludzi) oraz zakamuflowane wsparcie Kremla dla prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, uzmysłowiły światu zachodniemu, że nie docenił determinacji Moskwy w zakresie obrony własnych interesów.

Niniejsza publikacja stanowi próbę zarysowania motywów rosyjskiej asertywności na arenie międzynarodowej, a także przyczyn kryzysu w relacjach rosyjsko-europejskich i perspektyw dalszej współpracy Federacji Rosyjskiej z Unią Europejską.

Rafał Lisiakiewicz - absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz kulturoznawczych w Instytucie Studiów Regionalnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Pracownik Katedry Nauk Politycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Specjalizuje się w problematyce polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, głównie w zakresie stosunków polsko-rosyjskich i rosyjsko-unijnych. Prowadzi badania nad uwarunkowaniami politycznymi współpracy gospodarczej z Rosją. Autor monografii Polityka Rosji wobec Polski za prezydentury Władimira Putina (2000-2008).