Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Herito 20. Balticum

red. Jacek Purchla

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY W KRAKOWIE, 2015
Stron: 0
Dział:
ISBN: HER20
 
 
 

 

Tematem przewodnim kolejnego numeru „Herito”, przygotowanego we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, jest Morze Bałtyckie.
 

Balticum jako wspólnota geokulturowa? Argumentów na potwierdzenie tej tezy znalazłoby się zapewne tyle, ile głosów sceptycznych. Nie o dowody jednak idzie. Dużo ważniejsza wydaje się inna kwestia: dlaczego i po co warto myśleć w kategoriach wielkich regionów geokulturowych, jakie możliwości takie myślenie otwiera.

Przewodnictwo Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego prowokuje do przyjrzenia się krajom położonym wokół Bałtyku i ich kulturom oraz do zadania kilku pytań.

Czy Bałtyk można nazwać Morzem Śródziemnym Europy Północnej? Czy łączy on, czy może dzieli mieszkające wokół niego narody? Z jakimi wartościami kojarzona jest bałtyckość? Czy mogą się one stać podstawą wspólnoty i tożsamości bałtyckiej? Jak dalece Polska jest krajem bałtyckim? W jakim stopniu Polacy stali się narodem morza? Przyglądając się historii, polityce i sztuce, szukamy na te pytania odpowiedzi.

W numerze: Małgorzata Omilanowska i Adam Krzemiński zastanawiają się, czy Polska jest krajem morskim, a Bałtyk prawdziwym morzem. Stefan Troebst, Włodzimierz Pessel i Kristian Gerner, przyglądając się historii regionu, pytają, kogo Bałtyk łączy, a kogo dzieli. Barbara Törnquist-Plewa, Olaf Mörke, Leonidas Donskis i Tuomo Melasuo rozważają, na czym można budować bałtycką tożsamość. Adam Balcer podąża szlakiem łączącym Balticum z islamem. O literaturze, sztuce, muzyce i designie piszą i rozmawiają Szymon Piotr Kubiak, Jan Balbierz, Roxanna Panufnik, Adam Laskowski, Paweł Huelle, Łukasz Galusek, Monika Rydiger, Maris Takk i Rikke Jacobsen. A także bałtyckie szkiery i mierzeje w obiektywie Gytisa Skudžinskasa.