Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Salve lux post tenebras. Historia instytucji oświatowych w budynku dawnego Gimnazjum św. Elżbiety przy ulicy Dawida we Wrocławiu

red. Jolanta Szablicka-Zak, red. Agnieszka Gryglewska

VIA NOVA ELŻBIETA KLIMEK, 2015
Stron: 224
Dział:
ISBN: 9788364025228

 

„Wspaniały szkolny pałac” dawnego Gimnazjum św. Elżbiety u zbiegu ulic Jana Władysława Dawida i Joannitów we Wrocławiu budzi podziw użytkowników od ponad 100 lat. W 1903 roku mroczny gmach starej siedziby w sąsiedztwie kościoła św. Elżbiety opuścili jej uczniowie i profesorowie, by uczyć się i pracować na południu miasta, w nowej dzielnicy, w sąsiedztwie Parku Pól Stawowych, w gmachu „solidnym, ozdobnym [...], który wypełnia świeże powietrze i światło słoneczne”. Światło stało się tematem zarówno architektury, jak i dekoracji, co znalazło wyraz w umieszczonej w przedsionku budynku sentencji Salve lux post tenebras, która jest również w tytule książki.

Budynek obecnie jest siedzibą Instytutów Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydanie tej publikacji wiąże się z jubileuszem uczelni oraz siedemdziesięcioleciem nauki polskiej we Wrocławiu. Książkę dedykujemy tym wszystkim, którym opisane w niej miejsca są bliskie.

Jolanta Szablicka-Żak, Agnieszka Gryglewska