Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Umacnianie i zdrowienie. Dać nadzieję

red. Andrzej Cechnicki, red. Anna Liberadzka

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2015
Stron: 230
Dział:
ISBN: 9788323339632
 
 
 

 

red. Andrzej Cechnicki, red. Anna Liberadzka

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2015

Dział:

Stron: 230

ISBN: 9788323339632

Według mojej wiedzy nie istnieje w polskim języku opracowanie o takim zasobie informacji na temat psychiatrii środowiskowej, przygotowane wspólnie przez profesjonalistów i pacjentów. Nie ma ich też wiele w literaturze światowej. Zwłaszcza takich, które przekonująco tę wspólność przybliżają. Jest to wyjątkowa pozycja jako podręcznik dla terapeutów środowiskowych i dla rodzin z brzemieniem choroby, a także dla tych, którzy korzystają z psychoedukacji: dla terapeutów i pacjentów. Jej znaczenie w nauczaniu nowoczesnej psychiatrii w programie przeddyplomowym i dydaktyce podyplomowej trudno przecenić.

Z recenzji prof. dra hab. n. med. Jacka Bomby   

Andrzej Cechnicki i Anna Liberadzka zaproponowali oryginalną perspektywę spojrzenia na proces zdrowienia osób doświadczających kryzysu psychicznego. Otrzymujemy wnikliwy i wieloaspektowy obraz przeżyć osób, które zdrowiejąc, zmagają się z wieloma zarówno subiektywnymi, jak i bardziej zewnętrznymi, społecznymi problemami i trudnościami. Książka stanowi ważne i wartościowe przedsięwzięcie wydawnicze, jest cenna zarówno pod względem poznawczym, jak i praktycznym, doskonale wpisuje się w najlepsze tradycje krakowskiej, akademickiej psychiatrii. Posłaniem książki jest przekonanie mówiące o tym, iż dla psychiatrii nadszedł czas radykalnych zmian, dla pacjentów czas przejmowania większej odpowiedzialności w swoje ręce, a dla wszystkich czas współpracy. Umacnianie i zdrowienie. Dać nadzieję doskonale dokumentuje ten właśnie proces i przekonuje o jego głębokim sensie.  
Z recenzji prof. dra hab. Józefa K. Gierowskiego

Dr hab. Andrzej Cechnicki, psychiatra i psychoterapeuta, superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Krajowy koordynator Programu Przeciwko Piętnie i Wykluczeniu Osób Chorujących Psychicznie. Pomysłodawca i realizator krakowskiego systemu leczenia i rehabilitacji osób chorujących na schizofrenię oraz firm społecznych: Hoteli „U Pana Cogito", „Catering Cogito" i „Zielony Dół", w których są zatrudnione osoby po kryzysach psychicznych. Współtwórca i wieloletni przewodniczący Zarządu Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji. Współtwórca i honorowy przewodniczący Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia na rzecz Realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Polsce. Redaktor czasopisma „Dialog". Autor wielu publikacji z zakresu schizofrenii, rehabilitacji i psychiatrii społecznej, m.in. monografii Schizofrenia - proces wielowymiarowy. Krakowskie prospektywne badania przebiegu, prognozy i wyników leczenia.

Mgr Anna Liberadzka - psycholog, od 2007 roku członek Stowarzyszenia Osób Chorujących Psychicznie „Otwórzcie Drzwi", którego przez kilka lat była wiceprezesem, obecnie pracownik Pracowni Psychoterapii i Badań nad Psychozami Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Autorka i koordynatorka grantów związanych z edukacją społeczną na rzecz walki z piętnem osób chorujących psychicznie oraz autorka artykułów poświęconych kwestiom zdrowienia z choroby psychicznej, a także sytuacji osób chorujących psychicznie w Polsce. Zainteresowania badawcze: skuteczność edukacji o piętnie, jakość opieki psychiatrycznej, procesy zdrowienia z choroby psychicznej.