Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Śmierć, wygnanie, głód w dokumentach osobistych. Ziemie polskie w latach Wielkiej Wojny 1914-1918

Katarzyna Sierakowska

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, 2015
Stron: 268
Dział:
ISBN: 9788363352493
 
 
 

 

Nakładem Wydawnictwa Instytutu Historii PAN ukazała się książka Katarzyny Sierakowskiej "Śmierć - wygnanie - głód w dokumentach osobistych. Ziemie polskie w latach Wielkiej Wojny 1914-1918".

Książka wpisuje się w nurt badań nad społeczną historią okresu Wielkiej Wojny. Jej Autorka znana m.in. z książki Rodzice, dzieci, dziadkowie… Wielkomiejska rodzina inteligencka w Polsce 1918–1939 (Warszawa 2003) analizując dokumenty osobiste: dzienniki, pamiętniki, relacje i korespondencje odpowiada na pytania

jak I wojna światowa funkcjonowała w świadomości społecznej i życiu codziennym na ziemiach polskich. Co pisano o wojnie? Jak reagowano na zjawisko śmierci, niedobory żywności i konieczność opuszczenia domu? Czy ocena wojennych wydarzeń zależała od miejsca zamieszkania, płci, wieku? Czy zmieniała się wraz z upływem czasu? Jakie było doświadczenie wojenne cywilów i żołnierzy? - to kolejne pytania badawcze, na które odpowiada warszawska historyczka.

Dr Katarzyna Sierakowska jest adiunktem w Zakładzie Historii Społecznej XIX i XX wieku Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Specjalizuje się w badaniach historii społecznej XIX i XX wieku, zwłaszcza historii I wojny światowej i 20-lecia międzywojennego, historii kobiet, gender history.