Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Tate, jedziemy do Krakowa!

Mieczysław Czuma, Leszek Mazan

Anabasis s.c., 2015
Stron: 392
Dział:
ISBN: 9788385931331
 
 
 

 

Mieczysław Czuma, Leszek Mazan

Anabasis s.c., 2015

Dział:

Stron: 392

ISBN: 9788385931331

Książka to pierwsze na naszym rynku czytelniczym kalendarium (od wieku X - po czasy współczesne), na które złożyły się wydarzenia mało znane lub zupełnie nieznane, reprezentatywne dla trwającej w Krakowie od przeszło tysiąca lat integracji narodów polskiego i żydowskiego. Procesu niełatwego, ale świadczącego o narastającej z wieku na wiek, wpisanej w krakowski pejzaż potrzebie tej integracji, zrozumienia, szacunku i współpracy. Podane w przystępnej formie, nasączone nastrojem tamtych lat fakty, anegdoty i opowieści oraz towarzysząca im bogata warstwa ikonograficzna obrazująca Kraków, Kazimierz i ich mieszkańców na przestrzeni wieków, stanowi swoisty dokument czasu minionego.

„Tate, jedziemy do Krakowa!” to obraz wzajemnego sąsiedztwa, przedstawiający tysiącletni proces wzajemnego przenikania się kultur, obyczajów, tradycji, smaków kulinarnych itp. Przytacza też przykłady obecności Żydów w polskim, krakowskim życiu społecznym, nauce, kulturze, sporcie.

Tak pomyślana, niekonwencjonalna w formie pozycja wydawnicza prezentuje Kraków, jakiego nie znamy i zaciekawi zapewne nie tylko krakowian. Przydatna być może również dla szkół, przewodników po mieście, dla tysięcy turystów.

Dodajmy jeszcze, że „Tate, jedziemy do Krakowa!” to cytat ze sławnego musicalu „Skrzypek na dachu”: córka Tewjego Mleczarza, Chawa, wypędzona jak wszyscy Żydzi przez cara z Anatewki, postanawia wraz z mężem wyjechać właśnie nad Wisłę, pod Wawel. Amerykańscy żydowscy aktorzy występujący w latach międzywojennych w filmowej wersji musicalu często gościli w Krakowie. O tym też piszą autorzy książki.